Jean Genet, “Hizmetçiler” isimli oyununu Fransa’da “Papin Kardeşler Olayı” olarak bilinen gerçek bir cinayet suçundan esinlenerek kaleme almıştı. İki kız kardeşin tam yedi yıl boyunca hizmetçi olarak çalıştıkları evin hanımını etlerini parçalara bölerek ve gözlerini oyarak canice katletmelerinin hikayesiydi bu.
Hizmetçiler oyununu, tırnak içinde alarak günümüzdeki sınıf çatışmasını yorumlayan Hakan Emre Ünal’ın yazdığı ve yönettiği bu muhteşem oyun şüphesiz ki sezonun en iyilerinden.

Hizmetçiler oyunundaki karakterler olan Solange ve Claire’in orijinal metindeki gibi evin hanımını nasıl öldüreceklerinin provalarını yaptıkları sahnelerle karşılıyor oyun seyirciyi.
İşçi sınıfından oldukları için kendilerini ikinci sınıf vatandaş gibi gören düzene isyanlarını, kaçmak istedikleri gerçeklerle yüzleşmelerini sunuyor ardından. Toplumsal sınıf-kimlik çatışması ve aynı zamanda bu çatışmanın kişiler üzerinde içselleştirdikleri suçu önemsemeyerek iktidar olma arzuları gözler önüne seriliyor.

Sonrasında karşımıza Bahar ve İpek isminde iki farklı karakter çıkıveriyor ve oyun içinde oyun sunulduğunu “Hizmetçiler”in neden tırnak içinde olduğunu anlıyorsunuz. Oyunun duygusal geçişlerle bezenmiş bir matematiği olduğu için konusuyla ilgili daha fazla detay verip büyüyü bozmak istemiyorum. Fakat seyirciyi şaşırtan, güldüren, düşündüren, sorgulatan ve hüzünlendiren muazzam bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Büyük emekler verildiğini hissediyorsunuz her an ve gözünüzü kırpmadan izliyorsunuz. İzleyeli aylar oldu ve kendimi bu oyun hakkında bir şeyler yazacak kadar yeterli hissetmediğim için uzunca bir süre erteledim. Etkisi hala üzerimde.


Seyirciye “Başarı nedir?”, “Sınıfsal farklılığı belirleyici salt faktör para mıdır?”,”Hissettiği gibi yaşayamayan insanlar mutlu yahut özgür müdür?” gibi daha nice sorular sorduran metin nasıl kahkahalar attırdı hala anlayabilmiş değilim. “Güldürürken düşündürmek nasıl yapılır?” sorusunun cevabı gibi bir oyun izlemek istiyorsanız koşa koşa gidin. Tabi bilet bulabilirseniz.

Tırnak İçinde Hizmetçiler Oyun Künyesi

Oyun Süresi: Tek Perde 95 dakika
Yazan/Yöneten: Emre Ünal
Oyuncular: 
Nezaket Erden , Pınar Güntürkün
Dramaturg: Ayşe Draz
Sahne Tasarımı: Nursev Demirbaş
Işık Tasarımı: İsmail Sağır
Kostüm Tasarımı: Sanem Gençalp

Bilet almak için tıklayın.

Tekrar tekrar belirtiyorum:
“Sezonun en iyi oyunlarından birisiydi” emeği geçen herkese yürekten teşekkürler. Tiyatro hemhal iyi ki var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz