sevgili arsız ölüm dirmit

Nezaket Erden’e ilk görüşte aşık olduğumu “Tırnak İçinde Hizmetçiler” oyunu ile ilgili yazımda anlatmıştım. Performansı günlerce gözümün önünden gitmeyince kendisini takibime aldım ve “ Sevgili Arsız Ölüm- Dirmit ” oyununa bilet bakmaya başladım. Nezaket Erden, insanı büyüleyen bir yeteneğe sahip olduğu için, haliyle oyununun biletlerinin bir ay öncesinden tükendiğini gördüm ve mecburen bir ay sonrasına aldım biletimi. KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan sahnesinde ilk sıralarda izleme şansına nail oldum.

Köyden şehre göç eden, ataerkil, kalabalık ve fakir bir ailenin tek göz odada verdikleri yaşam mücadelesini; evin kızlarından olan Dirmit’in penceresinden dinliyoruz. Türlü adet ve gelenek adı altında yaşadıkları cehaleti ve Dirmit’in bu cehaletle verdiği amansız mücadeleyi tek başına 85 dakika boyunca anlatıyor Nezaket Erden ve gözümüzü kırpmadan izliyoruz.

O 85 dakikada duygudan duyguya sürüklüyor; önce gülmekten bitap düşürüyor, 5 dakika sonra hüzünlendirip adeta ciğerimizi söküp atıyor. Öylesine derinden etkiledi, öylesine ruhuma işledi ki bu oyun; kelimelerimin yetersiz kalacağını düşündüğüm için sadece “gidin ve izleyin” demek geliyor içimden.

Not: (İsyan içerir)
Ekranlarda sadece “güzel kız – güzel oğlan” oldukları için görünen ve eşek yüküyle para kazanan ve sadece ezber yapmayı becerebilen kendilerine “oyuncu” dediğimiz öylesine çok kişi var ki. Onlar oyuncu ise Nezaket Erden ne diye sormadan edemiyor insan. Tek başına birden fazla karakterle oynuyormuş gibi rolden role bürünen ve 85 dakika boyunca nefesimizi kesen Nezaket Erden’i bu kadar geç tanıdığım için çok kızdım kendime.

2. Not:
Nezaket Erden’in oyunculuğuna aşık olduğum doğrudur.

3. Not:
Nezaket Erden t-shirtleri bastırıp ortalıkta gezinmem yakındır!

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit : Oyun Künyesi

Yazan: Latife Tekin
Uyarlayan: Nezaket Erden
Uyarlayan/ Yönetmen:  Hakan Emre Ünal
Oyuncu:
Nezaket Erden
Oyun Süresi: Tek Perde 85 dakika

Ödüller
Direklerarası Tiyatro Ödülleri 2018 “Tek Kişilik Prodüksiyon”
Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri 2018 “Üstün Akmen Genç Oyuncu Ödülü
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Ödülleri 2018 “Yılın Kadın Oyuncusu”
Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2018 “Yılın Kadın Oyuncusu”

Puanım: 10/10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz