Safranbolu yemekleri denildiğinde aklınıza ne geliyor?
İtiraf etmeliyim ki Safranbolu seyahatim öncesinde aşağıda anlatacağım Safranbolu’nun meşhur yemeklerinin hiç birini bilmiyordum. Sanıyorum yola çıkmanın, yeni topraklar keşfetmenin en güzel yanlarından biri de bu; öğrenmek. Üzerine bir de yeni yemekler tatmak eklenince keyfim ikiye katlanıyor.

Safranbolu’da Ne Yenir?

Safranbolu Bükmesi

Safranbolu pidesi diyecek olursam alınır mı Safranbolulular bilemiyorum ama bir çeşit pide türü Bükme. Pide hamuruna soğan, kıyma, ıspanak veya pazı ile hazırlanan bir harçla pişiriliyor; pişince üzerine tereyağı sürülüyor. Ben pideyi de içerisine konulan malzemeleri de sevdiğim için lezzetini beğendim. Hatta ıspanağı hiç sevmeyen eşim bile hapur hupur yedi kendisini.

Hap bilgi: Safranbolu’da cenaze evlerinde ve mevlitlerde de muhakkak  Bükme ikram edilirmiş.

Safranbolu Bükmesi
Safranbolu Bükmesi
Safranbolu’da Bükme Nerede Yenir?

Safranbolu’nun geleneksel bir lezzeti olduğu için pek çok restoranda bulabilirsiniz. Ben Safranbolu’ya gitmeden önce yaptığım araştırmada hakkında okuduğum olumlu yorumlar sebebiyle Kadıoğlu Şehzade Sofrası’nı tercih ettim. Safranbolu mimarisini yansıtan atmosferi, güler yüzlü personeli ve yiyeceklerinin lezzetiyle benden tam not aldı diyebilirim.

Kuyu Kebabı

Safranbolu’ya gidene dek kuyu kebabının burada da meşhur olduğu bilmiyordum. Bu işin tahtında Siirt ve Bitlis oturuyor çünkü. Yukarıda bahsettiğim Kadıoğlu Şehzade Restoran’a gitmişken bir de kuyu kebabı siparişi verdim. Porsiyonu küçük olsa da lezzetli bir kuyu kebabı yiyeceğinizi söyleyebilirim.

Fakat Kuyu Kebabı dendiğinde benim aklıma İstanbul Fatih’deki Şeref Büryan geliyor. Orada yediğim etin tadı hala damağımda iken Safranbolu’daki kuyu kebabına tam not vermek ihanet olur. Fena değilsin Safranbolu ama bence lokum yapmaya devam et 🙂

Safranbolu Kuyu Kebabı
Peruhi (Safranbolu Mantısı)

Peruhi için mantının Safranbolu yöresinde yorumlanmış hali diyebiliriz. Mantı hamurunun içine kıyma yerine kuru süzme yoğurt koyup kapatıyorlar ve  haşlıyorlar. Üzerine pul biberli ve naneli kızgın tereyağını gezdirip servis ediyorlar.

Safranbolu’da Peruhi Nerede Yenir?

Safranbolu Cinci Han’ın hemen arkasında bulunan “Zencefil Yöresel Lezzetler” en güzel peruhi yapan yerler arasında başı çekiyormuş. Pek çok blogda ve tripadvisor yorumunda övülünce burayı tercih ettim. Ben tadını damak zevkime uygun bulmasam da Peruhi için en iyi seçeneklerden biri Zencefil Yöresel Lezzetler.

Rum Mantısı

Bildiğiniz tüm mantıları unutun, Rum mantısıyla damağınızı şenlendirin. Mantı hamuru üzerine sotelenmiş et, küçücük doğranmış biberler ve üzerinde gezdiren tereyağı ile hazırlanan bu muhteşem lezzeti denemeden dönmeyin derim.

Safranbolu’da Rum Mantısı Nerede Yenir?

Zencefil Yöresel Lezzetler’de denediğim Rum mantısı beni mest etti. Israrla burada yemenizi tavsiye ediyorum. Safranbolu yöresel lezzetlerini sunan bu küçük ve şirin mekanın fiyatları ise gayet makul. Rum mantısının porsiyon fiyatı 24 TL.

Safranbolu Lokumu : Lokumun 965465468 Çeşidi

Safranbolu lokumunu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, yedikten sonra ağızda şekerli bir tat bırakmaması ve daha hafif olmasıymış. Neyi farklı yapıyorlar da bu güzel lezzet ortaya çıkıyor bilmesem de buradaki lokumların benden tam not aldığını söyleyebilirim. Ayrıca Safranbolu lokumlarının oldukça fazla çeşidi var, benim favorim ise narlı olanı!

Safranbolu Lokumu
Safranbolu Lokumu Nereden Alınır?

Safranbolu Eski Çarşı’nın hemen girşindeki Safranbolu Arzum Lokumları’ndan yapmıştım alışverişimi. Eski Çarşı içindeki hemen hemen tüm lokumlar benzer lezzette dolayısıyla dilediğiniz esnaftan satın alabilirsiniz.

Hap bilgi:

Lokum kelimesi Osmanlıca rahat ul-hulküm yani “boğaz rahatlatan” kelimesinden türemiş ve lokum 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşmış. Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla Turkish Delight adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlanmış.

Safranlı Türk Kahvesi

Yumuşacık içimli, sütle pişirilen Türk kahvesini andıran çok hoş bir aromaya sahip safranlı kahve. Bence tadına bakıp lezzetini beğenirseniz çarşıdan paket paket alıp kahve keyfinize yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Zira ben müptelası oldum diyebilirim. Yumuşak içimli kahveleri sevdiğim için harika bir alternatif oldu benim için.

Safranbolu’da Safranlı Kahve Nerede İçilir?

Yemenciler Çarşısı’nın yaklaşık 50 metre kadar yakınında “Safranbolu Arasta Kahvesi” isimli mekanı tercih etmenizi öneririm. Osmanlı şerbeti ve damla sakızlı su ile birlikte sunulan, közde pişirilmiş safranlı Türk Kahvesi muazzam bir lezzet bırakacak damağınızda.

Safranlı Kahve, Damla Sakızlı Su, Safranbolu Lokumu ve Osmanlı Şerbeti.
Safran Çayı

Ben içmeye fırsat bulamamış olsam da, şüphesiz ki Safranbolu’nun denenmesi gereken içeceklerinden biri arasında safran çayı. Pek çok işletmede tadına bakabileceğiniz bu yöresel lezzeti de denemekte fayda var.

Safranbolu Gezi Rehberi mi Okudunuz mu?

Eklemek istediğiniz herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, aşağıda yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz