Bu yazımda sizlere; binlerce yıllık tarihi, Avrupa seyahati planlayanların ilk adresi, adeta bir açık hava müzesi olan ve ihtişamına hayran kaldığım şehir Roma’yı anlatacağım.

İtalya’nın Türk vatandaşlarından shengen vizesi istediği malumunuz, ancak gözünüz korkmasın İtalya en kolay vize veren ülkelerin başını çekiyor. Detayları merak edenler İtalya vize başvurusu hakkında detaylı rehberi yakında paylaşacağım.

Roma sokaklarında yürürken, şehrin ruhuna hayran kalmamanız imkansız. Tüm binaların farklı bir dokusu ve estetiği var. Özetle Roma, devasa bir imparatorluğun yaşayan anıtı gibi.

Roma Gezi Rehberi: Roma’ya Ne zaman Gidilir?

Öcelikle Roma’nın yıl boyunca ziyaret edebileceğiniz bir şehir olduğunu söyleyeyim. Fakat aynı zamanda Roma, tabana kuvvet yürüyerek gezilmesi gereken bir şehir olduğu için bence en iyi dönem; Nisan, Mayıs ve Eylül ayları. Böylece her daim kalabalık olan Roma’nın yaz aylarındaki insan selinden kaçınacak ve biraz daha az para harcamış olacaksınız.

Roma Gezi Rehberi: Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’daki vaktim kısıtlı olduğu için belli başlı turistik noktalara yürüme mesafesinde olan hareketli bir bölgede kalmayı tercih ettim. Oldukça merkezi noktadaki Vittorio Emanuele Metro İstasyonu’na 1 dakikalık yürüme mesafesinde olan Davinci otelde konakladık ve çok memnun kaldık. Otelin dış cephesi korkutsa da; tertemiz odası, yardımsever personeli ve şehrin göbeğinde olan konumu ile benden tam not almayı başardı. Şayet konaklayacağınız yerden daha fazlasını bekliyorsanız benim kaldığım yerin çevresinde başka otellere bakabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi: Roma’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Roma’da ulaşımınızı yürüyerek sağlamanızı öneririm. Ayaklarınıza kara sular inecek olsa da Roma’yı yürüyerek keşfetmek muhteşem bir deneyim. Tabi konaklama yaptığınız bölgeye göre de sıklıkla metro kullanmanız gerekebilir. Metro istasyonlarındaki bilet alma otomatlarından kolaylıkla biletlere ulaşabilirsiniz. Tavsiyem kaç kez ve kaç gün bilet kullanmanız gerekeceğini önceden tespit etmeniz. Tek kullanımlık, günlük ve haftalık gibi bilet seçeneklerini bu doğrultuda değerlendirerek satın almış olursunuz.

Püf Noktası: Eğer Roma Pass alırsanız, kartınızın süresi boyunca şehir içi ulaşımınız ücretsiz oluyor.

Roma’da Gezilecek Yerler:

Birinci Gün:

 • Kolezyum
 • Roma forumu
 • Palatine Tepesi
 • Vittorio Emanuelle II Abidesi

KOLEZYUM : Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler listesine Kolezyum ile başlamamdan, nasıl da orijinal bir blogum olduğunu anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Görür görmez heyecandan midemde kelebekler uçuran yapı Kolezyum’u dolaşırken şunu söylediğimi hatırlıyorum: “Beni çimdikle Volkan. Rüya görüyor olmalıyım.”
“Bu ilk görüşte aşkın tarifi değil miydi?” dediğinizi duyar gibiyim zaten Roma’ya gelip, bu şehre aşık olmamak imkansız öyle ki ismi tersten okunduğunda “Amor” yani İtalyanca aşk anlamına geliyor.

Şehrin amblemi olan Kolezyum 2000 yıldan daha eski olmasıyla dudak uçuklatıyor, insan gücüyle o dönemde nasıl inşa edildiğine akıl sır erdiremedim doğrusu.

Burası Roma’nın kanlı gladyatör savaşlarının, idamların, tiyatroların ve hayvan dövüşlerinin sergilendiği yaklaşık 55.000 kişilik kapasitesi olan dönemin en önemli arenasıymış. Aynı zamanda dönemin inşa edilen en büyük amfi tiyatrosu olduğu için 100 gün süren açılış oyunlarında 5 binin üzerinde hayvan ve yüzlerce insan kurban edilmiş. Ne acı!

Ortalama 2-3 saatinizi alacak fakat her saniyesine değecek bir gezi olacağına eminim. Saatlerce kuyrukta beklememek için Roma Pass almanızda fayda var.

Roma Pass ile ilgili tüm detayları Roma Pass Nedir? yazımda anlattım.

Giriş Ücreti: 12 Euro, bileti şuradan alabilirsiniz ya da Roma pass kullanabilirsiniz.
Kolezyum, Roma Forumu ve Palatine Tepesi’nin dahil olduğu bütünleşik bilet ise 20 Euro
Ziyaret Saatleri: 8:30-18:00 (Gittiğiniz döneme göre saat aralığı değişebiliyor, kontrol etmekte fayda var)
Ulaşım: Metroyla Colosseo durağında indiğinizde tüm yollar Kolezyum’a çıkıyor.
Ziyaret Süresi: 2 saat

Arch of Constantine – Konstantin Takı

Kolezyumdan çıktıktan sonra hemen göreceksiniz Konstantin Takı’nı.
Konstantin Takı; Roma’nın antik zafer kemerlerinden en büyüğü olması ile biliniyor. Roma halkı için son derece önemli olan bu yapı, Büyük Konstantin’in zaferi anısına yaptırılmış. Bir diğer önemli özelliği ise ise dünyada en çok kopyası yapılan eserlerden oluşuymuş.

Foro Romano – Roma Forumu : Roma’da Gezilecek Yerler

Konstantin takından sonra levhaları takip ederek hemen karşınızda göreceğiniz Roma Forumu’na geçebilirsiniz. Burası Dünya’nın en büyük arkeolojik bölgelerinden biri ve burada Antik Roma dönemindeki tarihi kalıntılar sergileniyor. Roma Forumu; ticari faaliyetlerin yürütüldüğü, seçimlerin ve ceza yargılamalarının yapıldığı dönemin kamusal yaşamının merkeziymiş. Dolayısıyla muhakkak görülmesi gerekiyor.

“Vay bee geçmişlerine nasıl da sahip çıkmışlar” diyerek şaşkınlıklar içerisinde buradan da ayrıldım. İmparatorluğun kalıntıları ile çevrili olmak muhteşem bir deneyimdi gerçekten.
Ziyaret Süresi: 2 saat

Palatino (Palatine Tepesi) Roma’da Gezilecek Yerler

Burası Roma forumunun hemen içinde gezerken sadece 10 dakikanızı ayırıp ulaşabildiğiniz bir tepe. Baktığınız her yerden tarih fışkırıyor. Soyluların ve halkın yaşadığı yerlerin farklılığı insanı hüzünlendirse de tepeden manzara muhteşem görünüyor.

Önemli Not: Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi tek bölge olarak kabul ediliyor. Yani Roma Pass ile ücretsiz müze hakkınızın ilkini bu üç bölge için tek seferde kullanmış oluyorsunuz. Eğer Roma Pass değil de bilet alırsanız aynı kural yine geçerli unutmayın. Tek biletle 3 yer gezildiği için her birine uğramadan dönmeyin.

Vittorio Emanuelle II Abidesi Roma’da Gezilecek Yerler

İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için yapılan Vittorio Emanuele II Abidesi, Roma’nın en ünlü anıtlarından biri. Şehrin hareketli meydanlarından olan  Piazza Venezia’da (Venedik Meydanı) yer aldığı için Roma gezilerinin olmazsa olmaz duraklarından. Roma Forum’un bulunduğu caddeyi takip ederek yürüdüğünüzde sol tarafınızda abideyi göreceksiniz.

Vittorio Emanuele II Abidesi’nin seyir terası pek meşhurdur fakat ben terasa çıkmayı tercih etmedim. Sosyal medyada fotoğraflarını gördüm ve giriş ücretine harcayacağım paranın, sunduğu manzaradan daha değerli olduğunu düşündüm. Tabi tercih sizin.

Giriş ücreti: Anıt girişi ücretsiz. Seyir terasına çıkmak isteyenler 8 euro ücret ödemek durumunda.
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 18:00’a kadar açık
Ulaşım: Kolezyum’dan yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Ziyaret Süresi: 30 dakika

İkinci Gün

 • Trevi çeşmesi
 • İspanyol Merdivenleri
 • Vatikan Müzeleri
 • Castel Sant’Angelo

Fontana di Trevi Namıdiğer Aşk Çeşmesi Roma’da Gezilecek Yerler

Ebedi Şehir Roma’ya gelip Trevi çeşmesini görmeden dönmek olmaz.(Bazı klişeler güzeldir.) Her turistin muhakkak ziyaret ettiği bir yer olduğu için haliyle birine çarpmadan yürümenizin imkansız olduğu müthiş bir kalabalığı barındırıyor.

Bu çeşmeye para atmak da farz biliyorsunuz. Sırtınızı çeşmeye dönüp, sağ elinizle sol omuzunun üstünden çeşmeye bozuk para atarsanız, bir gün tekrar Roma’ya geleceğinize inanılıyor. Eğer batıl inançlara sahip ve bekarken İtalyan erkeklerini görmüş olsaydım, üç adet bozuk para atacağım kesindi. Çünkü üç tane bozuk para atmanın bir İtalyan ile Roma’da evlenileceğine inanılıyormuş. (Şaka kocacım şaka kocacım 🙂
(Kızlar efsane değil gerçekmiş; sokaklarda Biskolata erkekleri cirit atıyor. Üzgünüm beyler! )

roma aşk çeşmesi trevi çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Bu arada çeşmedeki paralar toplanıp ihtiyaç sahipleriyle paylaşılıyormuş, şayet öyleyse güzel bir uygulama.Tek sıkıntı çeşmenin etrafındaki insan sürüsü. O kadar kalabalık ki çekildiğiniz fotoğrafta sadece siz ve çeşmenin olması çok zor. Kadraja illa ki birkaç insan kafası girecek!

Püf Noktası:

Trevi Çeşmesi’nde iyi bir fotoğraf çekmek için sabah 06:30 – 07:00 arasında orada olmanız gerekiyor. Şaka yapmıyorum, fotoğrafınıza dahil olan insanlardan kaçınmanın tek yolu bu. O saatte uyanmak ne kadar zor olsa da, başka çareniz yok sevgili instagram tutkunları. Benim uykum daha kıymetliydi; paşalar gibi kalabalıkla çektirdik fotoğramızı, su havuzu önündeymişiz gibi çıktı ama olsun.
Uyarmadı Demeyin!
Trevi Çeşmesi yakınındaki gelato mağazaları tamamen turist kapanı tercih etmeyin derim. 
Ulaşım: En Yakın Metro: Barberini (Metro hattı A). Gerçi kime sorsanız gösterir.

İspanyol MerdivenleriRoma’da Gezilecek Yerler

Trevi Çeşmesi’nden sonra İspanyol Merdivenleri’ne hızlıca bir bakıp, devam ettik yolumuza. İtalyanlar için bir buluşma noktası olarak kullanılan İspanyol Merdivenlerinde korkunç bir turist akını vardı çünkü. Burada çok fazla zaman harcamanıza gerek yok ama görmüş olmak için kısa bir süreliğine ziyaret edilebilir.

İspanyol Merdivenlerine Tepeden Bakış

Piazza del Popolo’da Fotoğraf Molası!

Yol üstünde yer alan bu güzel meydanda bir fotoğraf kareniz olmalı bence.

Castel Sant’Angelo KalesiRoma’da Gezilecek Yerler

Roma gezisi Castel Sant’Angelo ziyaret edilmeden tamamlanmış sayılmaz. Bir dönem papaların yaşadığı kale, sonraları hazine odasına çevrilmiş olup; ardından da hapishane olarak kullanılmış. Hatta hapishane olarak kullanıldığı dönem, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan da 5 yıla yakın bir süre burada esir tutulmuş.

Tiber Nehri’nin kıyısında yer alan kaleye giderken göreceğiniz Sant’Angelo Köprüsü’nün kenarlarındaki Bernini ve öğrencilerinin yaptığı melek heykelleri insanı büyülüyor.

Sant’Angelo Kalesi Giriş Ücreti: 19,50 euro. Roma Pass geçerli. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz.
Sant’Angelo Kalesi Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00. Pazartesi günleri kapalı.
Sant’Angelo Kalesi’ne Nasıl Gidilir?: Lepanto (Metro A) metro durağına yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir.
Tahmini Ziyaret Süresi: 2 saat

Uyarmadı Demeyin!

Kalenin içerisinde bulunan cafe tam anlamıyla bir turist avcısı, aman dikkat!

Püf Noktası:

Kaleye gitmeden önce Vatikan’ı ziyaret etmek çok daha mantıklı. Çünkü ulaşım aracı kullanmanıza gerek kalmadan Vatikan’dan yaklaşık 8 dakika yürüyerek Sant’Angelo kalesine gidebilirsiniz.

Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri

Roma’ya turist mıknatısı olarak hizmet eden bir diğer yer ise şüphesiz ki Vatikan Müzeleri! Bu devasa cazibe, yılda milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor ve tarihteki en ünlü sanat eserlerini sergiliyor.

Özellikle Michelangelo’nun başyapıtı olan muhteşem Sistine Şapeli dünya gözüyle görülmeli. Ayrıca gitmeden önce Michelangelo’nun çalışmaları ve Papalık tarihi hakkında bir şeyler okumanızı öneririm. Buranın dünya çapında ünlenmesinin sebebi, İncil’den sahneleri betimleyen tavanı imiş mesela.

Ben Yandım Eller Yanmasın Köşesi:

 Vatikan Müzeleri Bileti linkine tıklarak Vatikan Müzeleri için online bilet almak yapacağınız en akıllıca iş olur. Yapmanız gereken tek şey mailinize gelen biletin çıktısını alarak belirttiğiniz saatte orada olmanız. Uçak biletinizi alır almaz yapacağınız ilk iş bu olmalı hatta. Aksi takdirde bizim gibi “akılsız başın cezasını ayaklar çeker” atasözümüzü uygulamalı olarak tüm dünyaya göstermiş olursunuz. Kaç saat beklediğimizi hatırlamak dahi istemiyorum, öylesine deli bir kalabalık vardı ki, bir an için içeride Hz. İsa’nın olduğunu düşünmedim değil.

Vatikan Müzeleri Giriş Ücreti: Online olarak satın aldığınızda; 17 euro bilet, 4 euro işlem bedeli ile birlikte toplam 21 euro’dur. Eğer gişeden almayı tercih ederseniz 3 euro fazlasını ödersiniz.
Vatikan Müzeleri Ziyaret Saatleri:  Pazar günleri kapalı.

Ayrıca aşağıdaki özel günlerde de kapalı olacağı için planlamanızı bu doğrultuda yapmanız gerekiyor.
1 Ocak, 6 Ocak, 11 Şubat, 19 Mart, 1 Mayıs, 29 Haziran, 14 Ağustos,15 Ağustos, 1 Kasım, 8 Aralık, 25 Aralık ve 26 Aralık.


Vatikan Müzeleri’ne Nasıl Gidilir?:
Ottaviano-S.Pietro-Musei Vaticano (Metro A hattı)
Ziyaret Süresi: 4 saat

Uyarmadı demeyin!

Sistine  Şapeli’nin içinde telefonunuzu elinize aldığınız an“no photo” diyerek etrafınızı saracak görevlilere hazırlıklı olun. Fotoğraf çekmek ve video kaydı yapmak yasak çünkü. 

Püf Noktası:
Müzeler pazar günü kapalı olduğu için pazartesi, hafta sonu tatilcileri nedeniyle de cuma ve cumartesi günleri Vatikan’daki en yoğun günlerdir. Bu nedenle salı, çarşamba ve perşembe günleri ziyaret için en uygun seçimler olur.

Üçüncü Gün:

 • Capitolino Tepesi
 • Capitolino Müzesi
 • Pantheon
 • Navona Meydanı

Capitoline TepesiRoma’da Gezilecek Yerler

Roma’nın ünlü yedi tepesinden biri olan Capitone Tepesi’nin olduğu meydanı ( Piazza Del campidoglio) Michelangelo tasarlamış.Meydanın ortasına Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un bronz bir atlı heykeli dikilmiş fakat sonrasında müzeye taşınmış. Günümüzde meydanda gördüğümüz heykelin replikası.

Capitoline MüzeleriRoma’da Gezilecek Yerler

Burası Roma’nın en iyi heykelleri,tarihi eserleri barındıran sanat galerilerinden ve müzelerinden biri. Arkasında Roma forumunun inanılmaz bir manzarası var, Victor Manuel’in anıtının yanında, heykeller binlerce yıl önce yapılmış olmasına rağmen hala çarpıcı görünüyor.

Giriş Ücreti: 15 Euro (Roma Pass geçerli)
Ziyaret Saatleri: 09:30-19:30
Ulaşım: En Yakın Metro: Colosseo (Metro B)
Ziyaret süresi:  2 saat

Piazza Navona (Navona Meydanı)Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’daki en sevdiğim meydanlardan biri burası. Bernini heykellerine, zarif çeşmelere, şirin kafelere, renkli sokak sanatçılarına ve büyük kalabalığa ev sahipliği yapan Navone Meydanı Roma’daki en sevdiğim meydanlardan biri. Turistlerle dolu olan bu meydan Roma’nın canlılığının somut örneği gibi.

En Yakın Metro: Spagna (Metro hattı A)
Ziyaret süresi: Canınızın istediği kadar. 

Tüm Tanrıların Tapınağı “Pantheon”Roma’da Gezilecek Yerler

Navona Meydanı’na çok yakın olan Pantheon, Antik Roma’dan kalan, içerisinde Kral ve sanatçıların mezarlarını bulunduran bir tapınak. Devasa kubbesiyle tanınan bu tapınağın ismi ‘Tüm Tanrıların Tapınağı’ anlamını taşıyor.

Bu heybetli yapının mimarisinin aklınızı başınızdan alacağına söz verebilirim. İçeriye girmeden önce uzunca bir kuyrukta bekleyeceğinizi tahmin ediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Bekleme süresince görkemli manzarasının seyrine doyup, tarihi hakkında bir şeyler okuyabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Ziyaret Saatleri: Hergün 19:30, Pazar  18:00’e kadar.
Ulaşım: Novana Meydanı’na çok yakın. En Yakın Metro: Spagna (Metro hattı A)
Ziyaret süresi: Beklediğiniz sıra ile birlikte 1 saat

Umarım bu yazı, Roma gezisini planlayanlar için yararlı olmuştur.

Eklemek istediğiniz herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, aşağıda yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim.

Roma gezi rotası,  Roma Yeme- İçme rehberi yazılarıma da mutlaka göz atın derim.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Sevgiler.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz