RİZE GEZİ REHBERİ : YEŞİLİN HER TONU !

Badara Yaylası

Rize benim için çok şey ifade ediyor; lakin kısaca yeşilin her tonunu görebileceğiniz olağanüstü bir yer diyebilirim. Büyük şehirlerin kalabalığından, gürültüsünden ve hayatın stresinden bunaldıysanız, doğayla kucaklaşmak ve huzura yelken açmak istiyorsanız Rize gezisi sizin için biçilmiş kaftan olacak.

Rize ’de gezilecek yerleri anlatmaya başlamadan önce, eş durumundan Rizeli olduğumu paylaşmak isterim.

Dolayısıyla emin ellerdesiniz, görmeniz gereken en önemli yerleri sırasıyla anlatacağım.

RİZE GEZİ REHBERİ – RİZE’DE GEZİLECEK YERLER

Öncelikle Rize gezisi için en az 3 gün ayırmanız gerektiği konusunda anlaşalım. Ki bu 3 gün, sadece belli başlı turistik noktaları görüp Rize’ye doyamamanızı ve daha sonra yayla turu yapmak için Rize’ye tekrar gelmenize sebep olacak.

Genellikle “Doğu Karadeniz Turu” kapsamında gezi programları yapıldığı için 3 günlük bir rota oluşturdum size.

Eğer Rize’yi karış karış gezmek, tüm yaylalara ayak basmak adeta bir Rizeli olup konuşurken  “da” nidasını kullanmak istiyorum diyenlerdenseniz, kapsamlı yayla rehberini yakında tamamlayıp, yayınlayacağımı müjdeleyeyim şimdiden.

 “Ayder Ticaret Merkezi” pardon “yaylası”

Girizgahta huzur diyordun, doğayla kucaklaşmak diyordun, ne oldu şimdi kinaye yapıyorsun diyecek olursanız haklısınız fakat Ayder Yaylası’nı anlatırken kısa bir sitem molası vermek durumundayım.

Çünkü doğası katledilmiş ve adeta ticaret merkezine dönüştürülmüş; Rize’de tek sevmediğim, yayladan bozma bir yer burası. Ayder gezisi sonrasında, bakirliğini korumuş gerçek yaylalara çıkıp, aradaki farkı gördüğünüzde; “doğa, ranta peşkeş çekilirse sonucu ne olur?” sorusunun cevabını verebilmeniz için 10 dakikalığına da olsa burayı ziyaret etmenizi istiyorum.

kaynak: www.star.com.tr

Ayder Yaylasında Yapılacaklar Listesi:

 1. Hediye dükkanlarından bir şeyler satın almak, (magnet, puşi vb.)
 2. Trafik ve park sorunu çilesine “sevgi sözcükleri” yollamak,
 3. Yan yana ve sıkış tıkış dizilmiş salıncaklara, sırf fotoğraf çektirmek için binmek isteyen insanların girdiği sıraya hayretle bakmak.

UYARI: Hediyelik eşya haricinde bal,tereyağı vb. yöresel yiyecekleri buradan satın almanızı  tavsiye etmem, fiyatlar arşa değecek kadar pahalı çünkü. Ayder Yaylası 2020 giriş ücreti ise otomobiller için 12 TL olup, güncellemeleri bu linkten takip edebilirsiniz.

Zilkale – Zilkale Nerede?

Yapım tarihi tam olarak bilinmese de 14.yy’da inşa edildiği tahmin edilen Zil Kale, dönemin gözetleme kulesiymiş. Kervan yolu gözetlenerek gelebilecek tehlikelere karşı güvenlik sağlanıyormuş. Yöre halkına sorduğunuzda da, düşmanların Zilkale’den aşağıya nasıl atıldığına dair envai çeşitlerde hikayeler duyabilirsiniz.

Seyahat acentelerinin hazırladıkları Rize turlarında Zilkale her daim yer aldığı için turist kafilelerine yakalanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Sözün özüne gelecek olursak; Rize gezinizde, heybetli manzarasıyla insanı adeta büyüleyen Zilkale’ye muhakkak yer vermelisiniz.

Zilkale giriş ücreti :
Zilkale’ye giriş ücreti 2019 yılı için 3 TL olup, Müzekart geçerli değildir.

Palovit Şelalesi

Palovitsiz bir Rize gezisi düşünülemez elbette. Zil Kale’den 6 km mesafede olan ve Türkiye’deki debisi en yüksek şelalelerden biri olma özelliğini taşıyan Palovit Şelalesi, nefes kesici manzaralar sunuyor ziyaretçilerine.

Çok turistik bir yer olduğu için yolları pek çok yere nazaran düzgün olsa da,  tek aracın geçebileceği kadar dar bir yola sahip olduğundan sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Biz Temmuz 2019’daki ziyaretimizde arabamızı park etmek ve geri çıkartmak için yarım saatimizi harcamıştık. Malum; Rize insanı yanardağ gibi, turistler de bu dar yolu gitmekte tecrübesiz olunca trafik sıkışıyor ve çokça kavgaya şahit oluyorusunuz. Bir servis şoförünün “ha bu serseriler da yolu citmeyi” diyerek köpürdüğüne ve aracından indiğine şahit oldum. (Araçtan indikten sonra ne yaptığını hayal gücünüze bırakıyorum)

Palovit Şelalesi’ne ulaşmak için insanların sıraya girdiği bir merdiven göreceksiniz, onu aştıktan sonra su zerreciklerini yüzünüzde hissetmeye başlayacaksınız ve şelaleye yaklaştıkça ıslanmanız kaçınılmaz olacak.

Palovit Şelalesi’ne Nasıl Gidilir? Palovit Şelalesi Nerede?

Ayder Yaylası ve Zilkale olacak şekilde gördüğünüz yol ayrımından Zilkale’yi seçmeniz gerekiyor. Yarım saat sonra Zilkale’ye ulaşacaksınız. Daha sonra Zilkale’yi geçip Palovit Şelalesi tabelaları istikametine yani sola dönüş yapmanız gerek. Dönüş yaptıktan da yaklaşık 15 dakika sonra Palovit Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz. Turistlerin oldukça yoğun ziyaret ettiği bir yer olduğu için trafiğe maruz kalabilirsiniz. Palovit Şelalesi’ne Giriş Ücreti alınmamaktadır. Konum için tıklayın.

Şenyuva Köyü ve Kahve Çinçiva

Baş rollerini Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ’ın paylaştığı “Sevdaluk” dizisi burada çekilmiş. Dizinin getirdiği popülarite, doğal güzellikle birleşince namı almış yürümüş buranın, bu nedenle de çok kalabalık.

Çamlıhemşin’e bağlı bu küçük köyde Fırtına Deresi’nin muhteşem manzarasına karşı Kahve Çinçiva’da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Doğal Psikoterapi : Gito Yaylası

O kadar güzel bir atmosferi var ki, ulaştığında yolda çekilen tüm çileyi unutuveriyor insan.

Çile kelimesine takılanlar yanlış duymadınız, pek çok yaylada olduğu gibi Gito Yaylası’na da ulaşım bir hayli zorlu tabiri caizse çileli!

Asfalt hayali kuranlar varsa yolun toprak ve taşlardan ibaret olduğunu bildireyim şimdiden. Yani aracınız mutlaka ama mutlaka 4X4 olmalı. Aksi takdirde balatanızı yakıp o mis koku eşliğinde geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Pokut Yaylası’na gitmek isterken bizzat yaşadım  bu durumu; aşırı yağış ve toprak kaymaları nedeniyle -4X4 aracımıza rağmen- yolu yarıladıktan sonra geri dönmek zorunda kalmıştık.

Çok şükür ki Gito’ya çıkacağımız gün hava bizimle işbirliği yaptı ve yağmura yakalanmadık. Çamlıhemşin’den hoplaya zıplaya geçen yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından Gito Yaylası’na ulaştık ve yaşadığımıza şükretmeye başladık.Yayla manzarası o kadar güzel ki içimi titreten soğuğa aldırmadan tertemiz havasını doyasıya çektim içime.

Sonrası malumunuz: Bolca Huzur…

Gito Yaylası

Cennetten Küçük Bir Köşe: Badara Yaylası

Rize’de en beğendiğim yaylalardan biri de Badara Yaylası oldu.

Planlamanızı Gito Yaylası’ndan ayrıldıktan sonra komşusu olan Badara’ya gidecek şekilde oluşturmanızı öneririm. Gito ile Badara arasındaki mesafe çok kısa, araçla yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor. Badara yaylası diğer yaylalara nazaran daha küçük ama nefes kesen manzarasıyla kesinlikle görülmeye değer.

Badara Yaylası

Rotanız ise şu şekilde olmalı:

 1. Gün: Ayder yaylası, Zilkale, Palovit Şelalesi, Şenyuva Köyü, Fırtına Deresi
 2. Gün: Gito Yaylası, Badara Yaylası, Çiçekli Yaylası
 3. Gün: Huser ve Avusor Yaylaları


  Detaylı Gito ve Badara Yaylası Rehberi için link

Rize’ye Ne Zaman Gidilir? – Meçhule Giden Yol

Bu soruya net bir tarih verebilenin aklından şüphe duyarım.
Çünkü Rize’de bir gün aşırı yağış nedeniyle yollar tıkanır, oyuklar oluşur; bir sonraki gün güneş açar, ılık rüzgarlar esmeye başlar. O yüzden “ne çıkarsa bahtına” mantığı işliyor Rize için. Pek çok yayla yolu kış mevsimine nazaran, haziran-ağustos ayları arasında daha elverişli tabi ki. Aşırı yağışlara yakalanmazsanız gidilebilecek en iyi dönemin ve şartların nispeten daha kolay olduğu 20 Haziran-15 Temmuz arası bir tarih seçmenizi öneririm.

Dolayısıyla eğer mümkünse Rize’nin havasına güven olmayacağından gezi planınızı 3 günlük oluşturduysanız, 2 gün de opsiyonunuz olmalı. Geçen seneki Rize seyahatimde hava nedeniyle bir gün boyunca dışarı çıkamayıp evde oturmak zorunda kalmıştım; bir diğer gün ise Pokut’a çıkmak için yola çıkıp, yollardaki oyuklar ve engeller nedeni ile bir süre sonra eve geri dönmüştüm. Bu nedenle hava durumunun değişkenliği göz önünde bulundurularak planlama yapılmalı.

Rize’ye Ulaşım – Rize’ye Nasıl Gidilir?

rizeye nasıl gidilir rize de araç kiralama gezi blogger

Rize’ye Uçak ile Nasıl Gidilir?

Ne yazık ki Rize’de hava limanı yok. Rize’ye en yakın hava limanı ise Trabzon’da bulunuyor.

Trabzon’a uçak ile ulaştıktan sonra, Rize’ye gitmek için Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1,5 saat sonra Rize’ye ulaşmış oluyorsunuz. Servis ücreti ise 2019 yılı için 18 TL. Ancak ben Trabzon hava limanından araç kiralamanızı tavsiye ederim. Çünkü Rize’de muhakkak araca ihtiyacınız olacak ve Rize’nin kiralama şirketi kapasitesi sınırlı.

Şimdiden Uyarayım!

Trabzon’a giden uçağın içindeki kişilerin %90’ının Arap olması ve hava limanındaki Arapça tabelaları görmenizin ardından, benim gibi kendinize “acaba Arabistan’a mı geldim?” gibi sorular sorup kısa süreli şok yaşayabilirsiniz. Şokun etkisi bağıra bağıra Trabzon şivesiyle konuşan teyze ve amcaları duymaya başladığınızda geçecek, sakin olun. (Kızmayın sevgili Trabzonlular, yüksek sesli insanlarsınız kabul edin hahah )

rize gito yaylası nurseli aslan gezi nlog


Rize ‘ye Araba İle Nasıl Gidilir?

Şayet İstanbul’dan Rize’ye kendi aracıyla gitmek isteyen cengaverler var ise yaklaşık 1150 km olan uzun bir yolculuğunuz olacağını söyleyeyim.

Google maps ve envai çeşitteki sitelerde ortalama 14 saat süren bir yolculuk olacağı yazıyor olsa da; 2019 yılındaki seyahatimizde, Bostancı- İstanbul’dan Pazar-Rize’ye ulaşmamız tam 20 saat sürmüştü.

İstanbul’dan çıkarken, Bolu’da ve Düzce’de müthiş bir trafiğe yakalanmıştık, üstelik bayram vb. bir tatil dönemi değildi. Eğer geze geze, yol üzerindeki başka şehirlerde konaklama yapmayarak direkt Rize’ye gitmek için yola çıkacaksanız aracınız ile gitmenin akıl karı olmadığını düşünüyorum.


“ İstanbul’dan Rizeye Nasıl Gidilir ? ” sorusuna cevaben oluşturduğum haritanın linki burada.


Rize Bavulunda Olması Gerekenler

Söz konusu Rize olunca böyle bir içerik oluşturma ihtiyacı hissettim. Öncelikle hava durumu oldukça değişken olduğundan hangi mevsimde olursanız olun, bavulunuzu tüm alternatifleri göz önünde bulundurarak oluşturmanız gerekecek.

1. Bolca Kıyafet Almanız Şart!
Hırkalar ve kalın üstler listenin başını çekiyor. Temmuz 2019’daki Rize seyahatimde, bir t-shirt üzerine oldukça kalın polar üst ve hırka giymiş olmama rağmen üşümüştüm Gito Yayla’sında. Bir an güneş tepenizde bir an yağmur damlaları yüzünüzde olacağı için çeşit çeşit ve bolca kıyafet alın yanınıza.
2. Yağmurluk
3. Güneş Kremi
4. Yağmur Çizmesi

5Spor Ayakkabı

Gito Yaylası

Umarım bu yazı, Rize gezisi planlayanlar için yararlı olmuştur.

Eklemek istediğiniz herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, aşağıda yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Sevgiler.

5 YORUMLAR

 1. Fatih Bey,

  Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Gezi planınızı yaparken işinize yarayacak tüm detayları şu linkteki yazımda anlattım , inceleyebilirsiniz. Bayramlarda gitmenizi özellikle önermem çünkü Rize o dönemlerde inanılmaz bir kalabalığa maruz kalıyor. Farklı şehirlerden bayramlarda memleketine gitmek isteyen insanlarla, bayram tatilini birleştirip uzayan tatil sürelerinde “Karadeniz Turu” yapmak isteyen insanlar birleşince tatiliniz çileye dönüşüyor.

 2. Ay herkez ayderi anlat anlat bitiremiyorlar bence aynen sizin yazdığınız gibi rezalet katledilmiş bir yer. Yazıyı okuyanların gitmemesini tavsiye ederim.

  • Aslında Rize’ye kadar gitmişken görüp neden olumsuz yorumlar yapıldığını öğrenmek lazım bence.
   Kısaca bir uğrayıp sonra gerçek yaylalara çıkınca insanlar ne demek istediğimizi anlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz