nurseli aslan gezi blogu seyahat blogger
Rize, 2019

MERHABA!

Üniversiteyi doğup büyüdüğüm şehir olan İstanbul’da değil de, Çanakkale’de okumaya başlayınca yeni bir şehir ve yeni bir kültüre “merhaba” demiş oldum. Yurdun dört bir yanından gelen insanlarla tanışıp; öğrenci bütçesiyle yaptığım seyahatlerin ardından yeni yerler keşfetmenin, öğrenmenin ve farklı kültürlerin beni cezbettiğini fark ettim.
(“Farklı kültür” kavramını ülkeler ile sınırlandırmayın lütfen, memleketimizdeki kültür mozaiğinin eşi benzeri yok.)

En büyük hayalim önce Türkiye’yi ardından da, ömrümün ve olanaklarımın yettiğince Dünya’yı gezmekti. Aynı hayali benimle paylaşan, yorulduğumda enerjisi ve varlığıyla bana güç veren, hayat arkadaşım “yoldaşım” olan Volkan ile tanıştım.
Resmi tatilleri, yıllık izinlerimizi ve hafta sonlarını fırsata çevirip yol hikayeleri biriktirdik birlikte.

Sonrasında seyahatlerimde sadece anı değil; tecrübeler de biriktirdiğim için, bu bilgileri herkesle paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm. Ben de seyahate çıkmadan önce, gezeceğimiz yerlere daha önce gitmiş insanların yaşadıklarını okumaktan keyif alıyordum çünkü. Tavsiyeler alıp, araştırmalar yaparak rotamızı belirliyordum. Tabi ki plan yapmadan rüzgarın yönüne göre hareket ettiğimiz; klişedir ama “sokaklarda kaybolduğumuz” anlar da oluyordu.

Lakin yoğun iş temposu nedeniyle kısıtlı olan vaktimin tamamını plansızca harcamak mümkün değildi. Örneğin; hafta sonu kaçamağı yaptığımız bir şehirde hiçbir araştırma ve plan yapmadan gezinip, tam o görmeyi çok istediğim müzeye gitmek istediğimde ziyaret saatlerini kaçırdığımı öğrenmek yıkım olurdu benim için.
Özetle; zaman değerli ve plan yapmak önemli dostlar!

Seyahat anılarını yazarak yola çıktığım bu blog; aynı zamanda okuduğum kitapları, izlediğim oyunları yorumladığım, kısaca keyif aldığım her şeyi paylaştığım bir mecraya dönüştü. Deneyimlerimi paylaşmaktan, hiç tanımadığım insanların hayatlarına dokunmaktan büyük keyif alıyorum ve istiyorum ki birlikte öğrenelim.


Yazdıklarımda eksik bulduğunuz, eleştirmek istediğiniz bir şeyler var ise benimle paylaşıp aydınlanmamı sağlar ve takipte kalırsanız çok sevinirim.

Sevgiler,

Nurseli Aslan Altınbaş