Floransa’ya Ne zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olduğu için bahar döneminde ılık, yazın ise bazı günler bunaltıcı sıcakla karşılaşabileceğiniz bir havası var. Benim sıcakla aram iyi değil diyorsanız ilkbahar sonu ya da sonbahar başında da Floransa’ya gidebilirsiniz.

“Akdeniz iklimini ortaokulda öğrendik, vereceğin bilgi bu muydu Nurseli” vb. Serzenişleri  duyuyor gibiyim tüm bunları bir kenara bırakın, tavsiyelerime doğru hızlı bir geçiş yapalım.

Arkadaşlar, Dostlar, Romalılar! öncelikle her daim turist işgalinde olan şehre Mayıs ayının sonuna doğru adeta seferberlik ilan edildiğini bilmenizi isterim. Bu nedenle  bence gitmek için en ideal aylar Eylül-Ekim, ya da Nisan- Mayıs. Hatta mayıs ayında gitmeyi düşünüyorsanız 15 mayısın ötesine dahi geçmeyin derim.

Sonra her köşesinden sanat fışkıran şehir, sizin için her köşeden bir turist kafilesi çıkarır; tatiliniz adım adım kabusa dönüşür benden söylemesi.


Eğer tüm bu anlattıklarım haricinde rotanızı kültürel organizasyonlara göre hazırlamak isterseniz Floransa’da Özel günler başlıklı yazıma davetlisiniz.(buyrun sizi  Floransa’da Özel günler başlıklı yazıma doğru alalım)

Floransa’da Nerede Kalınır? – Floransa’da Konaklama

Floransa turizmle dolup taşıyor ve oteller her yerdeler. En önemli müzelerini gezmek ve Da Vinci,Dante, Michelangelo gibi rönesans sanatçılarının dolaştığı sokaklarda kaybolmak istiyorsanız en az 3 gününüzü buraya ayırmalısınız.

Kanaatimce en iyi seçenekler olduğunu düşündüğüm iki bölge hakkında bildiklerimi paylaşacağım. Tercih sizin:

  • Santa Croce Bölgesi:

Floransa’nın en merkezi noktası olan Signora Meydanı’nın çevresi yani Santa Croce bölgesi ulaşım kolaylığı sağladığı için bir çok turist gibi benim de favorim.

  • Oltrarno Bölgesi:

Bazı turistler ise Santa Maria Novella tren garı çevresindeki Oltrarno bölgesini tercih ediyor.

Eğer yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız, otel seçiminizi Oltrarno bölgesinden yapmalısınız.

Konaklama yaptığım yerin linkini aşağıya bırakıyorum, çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Benim otel tercihimde en önemli kriterim konumun merkezi noktada olmasıydı. Onun haricinde de temiz bir oda, sıcak su ve banyonun odamın içinde olması yeterli.

Floransa’da Kaç Gün Kalınır?

Bu soruya “bir ömür” cevabını verebilirim ama faydalar faydasız, imkanlar imkansız diyor; küçük Emrahlığımı zirvede bırakıyorum.

Anlayacağınız bu sorunun net bir cevabı yok bende. Yapmak istediklerinize göre süreyi uzatıp kısaltabilirsiniz. Belli başlı turistik noktaları görmenin yeterli olduğunu düşünenlerin, en az üç gün ayırması gerekiyor Floransa’ya. Ben bir şehre ne kadar aşık olunabilirse, o kadar aşık olduğum için; bir hafta ayırma imkanınız var ise, bu tercihinizden asla pişman olmayacağınıza garanti verebilirim. Tercih sizin.

Floransa’da  Ulaşım – Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Küçük bir şehir olduğu için “tabana kuvvet” en çok kullanacağınız ulaşım şekli olacak.

Fakat şehir merkezinde bir otelde konaklama yapmıyorsanız, saat 05:00’dan 00:30’a kadar seferleri bulunan tramvay hatları imdadınıza yetişecektir. Her durakta bulunan otomatlardan biletinizi satın alabilirsiniz. Aldığınız biletle 90 dakika içerisinde aktarma yapabileceğiniz bilgisi de şuracıkta dursun. Ayrıca Firenze Card sahiplerine ulaşım ücretsiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz