Edirne Ciğeri
Edirne Ciğeri
Bir Küçük Ciğer Meselesi: Aydın Tava Ciğer

Hatırı sayılır yemeği denemiş, adeta oburlukta sınır tanımayan ben; Edirne’de yiyene dek ciğer sevmeyen biriydim. Şimdi vazgeçilmezlerim arasında yer alan bu eşsiz lezzeti öyle çok seviyorum ki 1,5 porsiyondan aşağısı beni kesmiyor. Yıllarca birçok yerde denemiş ve bu güzel tadı yakalayamamış biri olarak söylüyorum; Edirne’den farklı bir yerde ciğer yerseniz, düpedüz ayıp etmiş olursunuz.

Edirne’de bu işi hakkını vererek yapan birçok işletme var ama krallık tacını kimselere yar etmeyen “Aydın Tava Ciğer” zirveyi sonuna kadar hak ediyor.

Gittiğinizde büyük ihtimalle kapısındaki kuyrukta sıra beklemeniz gerekecek ama gözünüz korkmasın. Sıradakiler yemek yiyenleri bakışlarıyla dövdükleri için, yemeğini bitiren hemen kalkıyor.

Bir kez kapısındaki kuyruğu beklememek için Niyazi Usta’ya gittiğim oldu. Lezzetliydi fakat Aydın’a göre daha kalın kesilmiş ve daha yağlı bir ciğer yedim. Aydın Ciğer ’de ise kağıt gibi incecik, çıtır çıtır ve eşi benzeri olmayan bir şey yiyorsunuz, öyle ki diğer tüm ciğerciler “Aydın Tava Ciğer” karşısında diz çöker tövbe ister. 🙂

Uyarmadı Demeyin!
Çarşıdaki Aydın Ciğer Tava, pazar günleri kapalı. Diğer şubeleri için link

Aydın Tava Ciğer Adres: Tahmis Çarşısı, No:12 Merkez, Edirne
Aydın Tava Ciğer Fiyatlar: Ciğer porsiyon (biber, domates ve acı sosu ile birlikte geliyor) 28 TL
Piyaz 10 TL
İçecekler: 4-6 TL arası değişiyor (örn:Ayran 4 TL)

Doymayanlar İçin Diğer Lezzet Durakları :
Köfteci Osman

Adı üstünde köftesiyle meşhur, güler yüzlü personelleriyle yıllardır hizmet veren, gayet nezih bir aile restoranı burası. Edirne de 2 şubesi var. Fakat Selimiye’ye yaklaşık iki dakika yürüme mesafesinde olan şubesine gitmenizi öneririm. Kime sorsanız gösterecektir fakat şuradaki web sitesinden konum, menü vb bilgilere erişebilirsiniz.

Köftesini, sucuğunu, ciğerini ve peynir helvasını denedim. Köftesi gayet başarılıydı, yanında ikram olarak gelen acı sosuyla birlikte yediğimde lezzeti ikiye katlandı. Ciğeri ise Edirne’deki tüm ciğerler gibi sıradan bir lezzete sahipti. Sucuğunu ise ne yazık ki hiç beğenmedim, acilen tedarikçilerini değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Kapanışı yaptığımız peynir helvası ise eşimden de benden de tam not aldı.
Sonuç olarak Edirne’de köfte yemek isterseniz kesinlikle buraya uğramalısınız çünkü bu işi hakkını vererek yapıyorlar. Fakat menüdeki diğer seçenekleri tavsiye edemediğimi üzülerek bildirmek durumundayım.

Gidilmemesi Gereken Mekanlar Köşesinde Bugün: Emirgan Aile Çay Bahçesi

Edirne’ye kadar gelmişken nehir manzarasına karşı kahvaltı yapalım istedik eşimle lakin hayal kırıklığına uğrattı burası bizi, aç kaldık aç !
Masaya gelen çoğu şeyi yiyemedim Allah affetsin, lezzetli olan tek şey sıcacık gelen köy ekmekleriydi.

Servis elemanları 17-18 yaşlarındaki çocuklar olunca haliyle hizmet kalitesi de çok düşüktü.

Manzaraya lafım yok elbet ama pis masalarını silmekten bir hal olduğum, hiçbir şey yiyemeyip üzerine bir de para ödediğim bu mekanı öneremeyeceğim. Zira manzara karnımızı doyurmadı!

Balaban Dondurma & Profiterol

Edirne’de canınız tatlı yemek istiyor ise Balaban’a muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. El emeğiyle %100 pancar şekeriyle hazırlanan dondurmalar, günlük taze taze üretilen profiterollerin üzerine eklenince lezzet kaçınılmaz oluyor. Çarşıda yani Aydın Tava Ciğer’e yürüme mesafesinde olan mekan için yol tarifim yok çünkü buraya ulaşmak “kime sorsanız gösterir” kolaylığında. Telefon: 0284 213 90 92

Yediğin içtiğin senin olsun bana gördüklerini anlat diyenleri ise
Edirne Gezi Rehberi yazısına alalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz