EDİRNE GEZİ REHBERİ : Edirne Gezilecek Yerler

Edirne Gezi Rehberi |:Edirne’de Gezilecek Yerler
Selimiye Camii

Edirne’de gezilecek yerleri anlatmaya başlamadan önce Edirne’ye kimi zaman yiyeceğim ciğerleri hayal etmenin verdiği coşkuyla kimi zaman da sınav stresiyle sıklıkla yolumun düştüğünü belirteyim. Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gördüğüm için benim bir ayağım hep Edirne’de idi bir dönem. (Yazar burada emin ellerdesiniz Edirne’yi iyi biliriz mesajı veriyor.) Dolayısıyla size bu şehri layıkıyla tanıtabilecek tecrübeye sahip olmanın haklı gururunu yaşayarak başlıyorum anlatmaya.

Mimar Sinan’ın Ustalık Eseri: Selimiye Cami – Edirne Gezi Rehberi

Mimar Sinan’ın bu cami için “ustalık eserim” dediğini duymayan kalmamıştır. Dolayısıyla Selimiyesiz bir Edirne gezisi düşünülemez.

Kubbesini, yapımına akıl sır erdirilemeyen minarelerini, kullanılan İznik çinilerini görünce Mimar Sinan’a hayran kalacak; Selimiye’yi sizinle birlikte ziyarete gelmiş Bulgar ve Yunan turistlere göğsünüzü gere gere hava atacaksınız. Hadi yine iyisiniz.

Önemli Bilgi:
Yapımı tam 6 yıl süren Selimiye Cami 2011’den beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde.

Selimiye Cami Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bu soruya “Edirne’nin kalbinde” yanıtını vermek en doğrusu olur sanırım.

Edirne’nin simgesi olan bu efsanevi yapıyı, şehrin neresinde olursanız olun görebiliyorsunuz. Velev ki göremediniz, gözlerinize perde indi bulamadınız; Edirne’deki uçan kuşa sorsanız gösterecektir zaten. Merkezden yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi, aracınızla da gidebilirsiniz ancak otopark sorunu ile mücadele etmeniz gerekeceğini şimdiden söyleyeyim.

Bu arada camiye giderken muhakkak poşet götürün, yoksa ayakkabılarınızı elinizde taşımak ya da cami girişindeki ayakkabılığa bırakmanın verdiği tedirginlikle ziyaretinizi gerçekleştirmek zorunda kalırsınız. Hiç abartmıyorum çift olarak gelip ayakkabılık başında nöbetleşerek ayrı ayrı gezenler vardı camiyi maalesef. Memleket, insanlarımız ne tuhaf bir hale geldi değil mi? Her yerde güvensizlik hisseder olduk, en can acıtan kısmı ise bu güvensizliği cami gibi kutsal bir mekanda da yaşıyor olmamız.

Son olarak ziyaret esnasında kadınlarımızın başlarını örtmesi gerekiyor malumunuz,  yanınızda şal vb. bir şey götürmeyi unutmayın. Oldu ki unutursanız cami avlusunda satılan başörtülerine para vermenize gerek yok; eğer tiksinmezseniz caminin hemen girişindeki askılıkta ücretsiz olarak alabileceğiniz baş örtülerini kullanabilirsiniz.

 II. Beyazıd Külliyesi Sağlık Müzesi

Edirne Gezilecek Yerler :  II. Beyazıd Külliyesi Sağlık Müzesi

Burası; Selimiye’den sonra beni en çok etkileyen, müzeleştirilmesinde emeği geçen herkesin önünde saygıyla eğildiğim bir yer oldu. Temeli 1484 yılında bizzat Sultan II.Bayezid tarafından atılan; şifahanesinde hastaların tedavi edildiği, medresesinde tıp öğrencilerinin yetiştirildiği, aşhanesinde ise fakirlerin doyurulduğu dönemin sosyal devlet anlayışını gözler önüne seren muhteşem bir kompleksmiş burası. Halka bedava ilaçlar dağıtılıyor, tüm tedaviler ücretsiz yapılıyormuş.

Daha sonraları sadece akıl ve ruh hastalarının tedavi edildiği bir merkeze dönüşen bu şifahanenin benzerlerinin batıda ancak 200 yıl sonra yapılmaya başlandığı söyleniyor, gurur verici doğrusu.

Edirne gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Edirne II. Beyazıd Külliyesi Sağlık Müzesi hakkındaki işe yarar detaylar:

Ulaşım: Siz yol sorduğunuz Edirnelilerin “çok uzak bea” dediklerine bakmayın bir İstanbullu ile bir Edirneli’nin “uzak” kavramı arasında uçurumlar var. Müzeye yürüyerek gidebileceğiniz gibi müzenin bulunduğu “Yenimaret” semti otobüslerine binebilirsiniz.

Edirne’deki tüm otobüslerin biniş ücreti 3 TL. Yalnız bu 3 TL’yi şoförün yanındaki kilitli bir kutuya attığınız için bozuk olarak bulundurmanız gerekiyor. Bahsettiğim kutu, para üstü verebilecek kadar yetenekli olmadığından bozuğunuz yoksa fazla ödediğiniz paranın ardından el sallamak kalıyor size.

Telefon: 0284 224 09 22

Ziyaret Saatleri:

Hafta içi 09:00-17:30
Hafta sonu 09:00-19:30

Giriş Ücreti:

Giriş ücreti 2018 yılı için 5 TL ( Müze kart geçmiyor)

Edirne Gezilecek Yerler: Edirne Eski Cami

Caminin duvarlarındaki hat sanatıyla bezenmiş eşsiz güzellikteki yazılar ve atmosfer derinden etkiledi beni. Girişteki Allah yazısını, Rahmetli Ara Güler’in meşhur fotoğrafından (Allah , 1956) hatırlayacağınız camiye yolunuz Edirne’ye düşmüşken uğramanızı öneririm. Şayet gitmek isterseniz Selimiye’yi gezdikten sonra yürüyerek yaklaşık 3 dakika sonra ulaşabilirsiniz.

Edirne Eski Camii

Edirne Gezilecek Yerler: Üç Şerefeli Camii

Adını üç şerefeli minaresinden alan ve Selimiye’nin gölgesinde kalan, minarelerinin birbirlerinden farklı olmasıyla dikkat çeken bir cami burası. Mimar Sinan tarafından yapılan camilerin ana fikrini oluşturan, adeta esinlenme kaynağı olan fevkalade önemli bir yere sahipmiş. Buraya da yine yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Edirne Gezilecek Yerler: Karaağaç İstasyonu – Kara Tren

Karaağaç Lozan ile kazandığımız topraklardan ve önemi çok büyük. Meşhur tren garı ise Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin bahçesinde yer alıyor. Ayrıca aynı bahçede bir de “Lozan Müzesi” ve “Lozan Anıtı” bulunuyor. Girişler ise ücretsiz.

Son olarak dönemin popüler lavanta bahçelerini Karaağaç yolunda görebilirsiniz.

Meriç ve Tunca Nehir ile Köprüleri

Edirne’nin sahip olduğu bu köprüler diğer tüm önemli yapılarla birlikte, Osmanlı başkentinin kimliğini tamamlayan güzellikler. Köprü ve nehir manzarasının karşısında kahvenizi çayınızı yudumlayabileceğiniz bir çok mekan mevcut dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Edirne Gezilecek Yerler: Ali Paşa Çarşısı

Magnet vb. turistik eşyaları bu çarşıdan satın alabilirsiniz. Aydın Ciğer’de yemeğinizi yedikten sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Edirne Gezi Rehberi |Edirne’den Ne Alınır?

“Edirne’den ne alınır?” sorusuna verilecek klişe cevap, meşhur badem ezmesi ve kavala kurabiyesi almanız yönünde olacaktır.
Ben ise badem ezmesini inatla 4-5 yerde denememe rağmen sevemedim bir türlü.

Ama Kavala kurabiyesi öyle mi, ilk tadışta aşk yaşadık kendisiyle her Edirne ziyaretimde en az bir kilo alır huzura ererim. Genelde de en meşhurlardan olan Arslanzade’den almayı tercih ederim ama farklı yerlerden de almışlığım var ve henüz Edirne’den aldığım kavala kurabiyesinin kötüsüne rastlamadım. Fakat siz yine de tadım yapmadan satın almayın.

Pisboğaz olduğumdan benim için hediyelerin şahı yiyeceklerden oluşuyor tabi ki. Lakin yiyecek dışında farklı bir şeyler almak isterseniz aynalı süpürge ve kokulu meyve sabunları meşhur Edirne’nin. Bu renkli sabunların Osmanlı İmparatorluğu döneminde saraylarda kullanıldığı ve o zamandan günümüze kadar geldiği söyleniyor.

Genellikle de bu turistik alışveriş için Alipaşa Çarşısı ve Bedesten tercih ediliyor, ben merakımdan çarşıları gezerken magnetimi de buradan aldım mesela.

Kırkpınar Güreşleri Ne zaman? |Edirne’ye Ne Zaman Gidilir?

Kışın derin dondurucudaymışsınız hissi yaşatan Edirne, yazın da cehennemin kapılarını aralıyor adeta. Bu nedenle bence en güzel vakitler ilkbahar ve sonbahar.

Meşhur Kırkpınar Güreşlerini izlemek istiyorsanız temmuzun bunaltıcı sıcağında Edirne’de olmanız gerektiği acı bir gerçek, çünkü genellikle güreşler temmuz ayında yapılıyor.

Edirne Gezi Rehberi |Edirne Ulaşım | Edirne’ye Nasıl Gidilir?

Hususi aracınızla Avrupa yakasından yaklaşık 2.5, 3 saatte ulaşabileceğiniz gibi Harem ve Esenler otogarlarından kalkan otobüsler ile de Edirne’ye ulaşmak mümkün.

Otobüsle gidecekler için Nilüfer Turizm’i öneririm. Otobüsler Edirne Otogar’da indiriyor, oradan merkeze kendi imkanlarınızla ulaşıyorsunuz. Otogardan taksi ile merkeze gitmenin maliyeti yaklaşık 25 TL, şehir içi otobüsüne binerseniz 3 TL ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Otobüsü tercih etmenizi öneririm, seçim sizin.

Edirne Gezilecek Yerleri bitirdik, Edirne’de Nerede Ne Yenir?, Edirne’de Ciğer Nerede Yenir? sorularına yanıt arayan oburlar için Edirne Yeme İçme Rehberi karşınızda.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz