DENİZLİ – PAMUKKALE GEZİ ROTASI

Birinci Gün:

 • Pişkin Otel’de Kahvaltı
 • Babadağlılar Çarşısı
 • Kaleiçi Çarşısı
 • Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
 • Kebapçı Muhtar’da Öğle Yemeği Molası
 • Tripolis Antik Kenti
 • Buldan
 • Delikçınar Pide’de Akşam Yemeği

  Yukarıda oluşturduğum Rota’nın Linkini inceleyebilirsiniz. Bağbaşı Yaylası’nı ve teleferik manzarasını hava kararmadan görmeniz gerektiğinden rota biraz karışık görünüyor fakat Denizli şehir merkezinde bir otel tercih ederseniz en doğru rota bu şekilde olacaktır.

1. Babadağlılar Çarşısı ve Kaleiçi Çarşısı – Merkez

Pişkin Otel’den yaklaşık 1,9 km mesafede yer alan Babadağlılar Çarşısı’nın bir diğer adı ise “Babadağlılar İş Hanı”. Kaleiçi Çarşısı’na ise yaklaşık 7-8 dakika yürüme mesafesinde. Dolayısıyla aracınızı park ettikten sonra yürüyerek gezebilirsiniz bu çarşıları. Malum, Denizli tekstil ürünleriyle pek meşhur. Babadağlılar Çarşı’sında ev tekstili adına ne ararsanız var, fiyatlar da oldukça makul. Alışveriş merkezlerindeki standart ev tekstili markalarına verdiğiniz döktüğünüz paralara üzüleceksiniz, ben üzüldüm çünkü 🙂 Ortalama ziyaret süreniz yapacağınız alışverişe göre oldukça değişken olsa da en azından bir saatinizi gözden çıkarın derim.

2. Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası Merkez

Bağbaşı Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

Aracınızla Denizli Teleferik Alt İstasyonuna gelip sonrasında teleferiğe binerek ulaşabilirsiniz Bağbaşı yaylasına.
Şayet aracınız yok ise hiç tasalanmayın, ulaşım ağı oldukça geniş. “22T Otogar-Teleferik” ve “130 numaralı Teleferik-Çınar-Servergazi Hastanesi” otobüs hattı teleferiğin kapısına kadar bırakıyor. Diğer alternatif ise yeni yol dolmuşları. Tüm otobüs hatlarına ve kalkış saatlerine şu linkten ulaşabilirsiniz. Daha sonra meşhur Denizli Teleferiği ile manzarayı seyre dalarak devam ediyorsunuz yolculuğunuza. Teleferikten bahsedince buranın şehir merkezine uzak olduğunu düşünmeyin sakın, Denizli’nin şehir merkezinde meşhur Çınar meydanına sadece 8 km uzaklıkta burası, yani şehrin kalbinde.

bağbaşı yaylası
Bağbaşı Yaylası

Denizli Teleferik Ücreti: 8 TL olup 5 yaşından küçük misafirler için ücret alınmıyor. (2020) Biletinizi Denizli Teleferik Alt İstasyonundaki gişelerden alabilirsiniz, henüz online bilet satışı yok. Güncel fiyat tarifesi ise bu linkten kontrol edilebilirsiniz.

Denizli Teleferik Çalışma Saatleri: Hafta İçi: 10:00-19:00 / Hafta Sonu: 09:00-19:00
Ortalama Ziyaret Süresi: 2 saat

Önemli Not!
Dönüşte de kullanacağınız için aldığınız bileti atmamanız gerekiyor. Ayrıca kredi kartı geçerli değil.
Aman Dikkat! Hava muhalefeti nedeniyle çalışma saatleri değişebiliyor.

3. Öğle Yemeği Molası : Kebapçı Muhtar

Öğle yemeği tercihim tabi ki meşhur Denizli Kebabı oldu. Kebapçıların sıralı olduğu “Bayram Yeri” bölgesindeki Kebapçı Muhtar‘ı kestirdik gözümüze, konumu ise şurada.

Denizli Kebabı fiyatı: 1 porsiyon Denizli Kebabı(250gr) 40 TL fakat asla yetmeyecek. İki kişi 1 kg sipariş verin derim ki onun da fiyatı 160 TL.
Açılış – Kapanış saatleri: 10:00 – 17:00 fakat muhakkak öğlen yemenizi tavsiye ederim akşama kalmayabiliyor çünkü.
Yeme-içme hususunda detayları merak edenleri Denizli Yeme-İçme Rehberi‘ne alalım.

4. Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Denizli’nin en büyük antik kentlerinden biri olan Tripolis Antik Kenti, Bağbaşı Yaylası’na yaklaşık 58 km uzaklıkta ve ortalama yolculuk süresi 1 saat. Buldan İlçesi Yenicekent mahallesinde bulunan antik kentin konumu ise şurada.
Şayet benim paylaştığım rotayı takip etmeyecekseniz, Denizli otogardan da Buldan ve Yenicekent Mahallesine minibüsle ulaşım sağlayabileceğinizi paylaşayım.

Tripolis Antik Kenti Giriş Ücreti: Çalışmalar henüz devam ettiğinden giriş ücreti alınmıyor.

Ortalama Ziyaret Süresi: 10-15 dakika

5. Buldan İlçesi

Buldan’a Nasıl Gidilir?


Tripolis Antik Kenti’nden yaklaşık 18 km. mesafede yer alan Buldan ilçesine, Buldan tabelalarını takip ederek ortalama yarım saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca Denizli Merkez’den gitmek isterseniz, Buldan minibüsleri ile de ulaşmanız mümkün. Hareket saatlerini şu linkten inceleyebilirsiniz fakat araçlar dolunca hareket saatinden önce kalkış gerçekleştirebiliyorlarmış aman dikkat! (Buldan İlçesi şehir merkezine 50 km uzaklıkta.)

Ortalama Ziyaret Süresi: 1 saat

6. Akşam Yemeği Molası: Delikçınar Pide

Burasıyla ilgili görüşlerimi şuradaki yeme-içme rehberinde anlatmıştım. Akşam yemeğiniz için tercih edebilirsiniz.

Püf Noktası: Denizli Cam Horoz Heykeli

Denizli’nin simgelerinden olan ve Çınar Meydanı’nda bulunan meşhur Cam Horoz Heykeli’nin önünde bir hatıra fotoğrafı çekip devam etmenizi öneririm yolunuza. 7000 adet cam parçadan oluşan ve tamamen el yapımı olan bu heykel görülmeye değer. Üstelik Türkiye’nin açık alandaki en büyük cam heykeli olma özelliği taşıyor.

İkinci Gün:

 • Pişkin Otel’de Kahvaltı
 • Laodikya
 • Öğle Yemeği
 • Hierapolis Antik Kenti :
 • Antik Tiyatro
 • Kleopatra Havuzu
 • Pamukkale Travertenleri
 • Akşam Yemeği
 • Hacı Şerif’de Tatlı Molası

İkinci güne dair hazırladığım rota linkini şuradan inceleyebilirsiniz.

1. Laodikeia (Laodikya Antik Kenti)

Laodikeia Antik Kenti oldukça büyüleyici fakat henüz yeteri ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Mutlaka ama mutlaka rotanızda yer vermenizi öneririm. Laodikya Antik Kenti’ne ziyaret etmeden önce hakkında bir şeyler okumanız önemli. Lakin bilgilendirme tabelalarında her şey çok iyi anlatıldığını söyleyebilirim. Rehber eşliğinde gezebileceğiniz gibi, tabelalar sayesinde kendiniz de rahatlıkla keşfedebilirsiniz.


Laodikya Antik Kenti Ortalama Ziyaret Süresi: Ne kadar ilgili olduğunuza bağlı olarak ziyaret süreniz değişkenlik gösterecek olsa da en az 1 – 1,5 saat gibi bir süre ayırmanız gerektiğini düşünüyorum.

Laodikya Antik Kenti Giriş Ücreti: (2020): 25 TL (Mart 2020) – Müze kart geçerli. Güncel fiyat bilgisi için link.

Laodikya

Laodikya’ya Nasıl Gidilir?

Laodikya Antik Kenti Denizli şehir merkezine 6 km. gibi kısa bir mesafede yer alıyor, özel aracınız ile yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile de Denizli Otogar’ından Pamukkale yönüne giden toplu taşıma araçlarına ve Korucuk minibüslerine binebilirsiniz. Loadikya’nın konumu ise şurada.

Öğle Yemeği Molası

Laodikya Antik Kenti, tabana kuvvet gezildiği için oldukça yorulacaksınız. Yorgunluk da acıkmayı beraberinde getirdiğinden, Hierapolis Antik Kenti’ni de gezmek için de ayaklarınıza kara sular ineceğinden, bir soluklanma molası vermek ve enerji depolamak için yemek yemek şart. Fakat yol üzerinde bir yerde hızlıca atıştırdığımız için ne yazık ki öneride bulunamayacağım.

2. Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenleri, Antik Havuz ve Antik Tiyatro; Hierapolis Antik Kenti’nin içerisinde yer alıyor. Yani Hierapolis Antik Kenti’ne giriş yaptığınızda az önce saydığım Pamukkale’nin önemli simgelerini sırasıyla ziyaret edebilirsiniz. Doğayla tarih iç içe geçmiş yani. Tabelaları takip ederek önce Hierapolis Antik Tiyatro’yu sonra da Frontinus caddesini gezebilirsiniz. Meşhur tuvalet de bu cadde de yer alıyor.

Hierapolis Antik Tiyatro

Hierapolis Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir ?

Hierapolis Antik Kenti yukarıda da bahsettiğim gibi Pamukkale’nin hemen yanı başında yer alıyor. Denizli şehir merkezinden veya otogarından Pamukkale Ören yerine giden minibüsler ile ulaşabilirsiniz.


Hierapolis Antik Kenti Giriş Ücreti: 2020 için giriş ücreti 80 TL olup, güncel fiyat tarifesini şu linkten öğrenebilirsiniz. Müze kart geçerli olduğu için giriş bileti yerine Müze Kart almanız daha avantajlı olacaktır.
Ortalama Ziyaret Süresi: Biz golf aracıyla gezdiğimiz ve yoğun bir sezonda gitmediğimiz için tam 3 saatte gezmişiz. Tabana kuvvet gezdiğinizde, yoğun sezonlarda fotoğraf çekmek vs. için sıra bekleyeceğinizden ve antik havuzda geçirdiğiniz süreye bağlı olarak 4-5 saate kadar uzayabilir.

3. Hierapolis Antik Havuz – Kleopatra Havuzu

Hierapolis Antik Havuz Nerede, Nasıl Gidilir?

Burası Hierapolis Antik Kenti içinde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yukarısındaki alanda yer alıyor. Konum için tıklayın.

Pamukkale Antik Havuz Giriş Ücreti: Giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, yani “bir arkadaşa bakıp çıkacaktım” demek serbest. Fakat havuzda yüzmek isterseniz 50 TL, eşyalarınızı emanet etmek için ise 5 TL ödeme yapmanız gerekiyor. 6-12 yaş arası çocuklar için ise yüzme bedeli 20 TL.

4.Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Nerede? Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Travertenleri ziyaret edebilmek için öncelikle Hierapolis Antik Kenti’ne giriş yapmış olmanız gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi hem travertenler, hem antik tiyatro, hem de Antik Havuz aynı kompleksin içinde yer alıyor.  Denizli şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri, Pamukkale İlçesi’nde bulunuyor. Konum ise şurada.

Toplu taşıma kullanmak isteyenler ise Denizli şehir merkezinden her yarım saat de bir kalkan dolmuşlara binerek Pamukkale Travertenleri’ne ulaşabilirler. Yolculuğunuz yaklaşık yarım saat sürecek.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti: Yukarıda da bahsettim ama ayrıca vurgulamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Pamukkale giriş ücreti, Hierapolis giriş ücreti şeklinde ayrı ayrı ödeme yapmıyorsunuz. Bütünleşik bir alan olduğu için tek girişte ödeme yapmanız yeterli oluyor. Giriş Ücreti 2020 yılı için 80 TL (Güncel bilgi için link.) Müzekart geçerli.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri:
Yaz Dönemi: (1 Nisan – 1 Ekim) Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi: (1 Ekim – 1 Nisan) Açılış Saati: 06:30 Kapanış Saati: 19:00
Uyarı! Pazartesi günleri kapalı. Gişe ise 1 saat önce kapanıyor.

5. Akşam Yemeği :Gazezoğlu Pide

Akşam yemeği için önerim Denizli’nin en eski işletmelerinden olan Gazezoğlu Pide. Bir arkadaşımın daveti üzerine, bir evde yemek yediğim için burayı deneyimleyememiş olsam da sizi tavsiyesiz bırakmak istemedim. Denizli’ye giden herkesin önerisi olan 1942’den beri hizmet veren, oldukça salaş ve mütevazı olan bu işletmenin lezzetlerine tam not veriliyor. İsterseniz burada yada şehir merkezindeki farklı bir yerde yemeğinizi yedikten sonra Hacı Şerif’e koşabilirsiniz.

Açılış – Kapanış saatleri: 08:00–19:00

6. Meşhur Hacı Şerif’de Dondurmalı İrmik Ziyafeti

Hacı Şerif’in dondurmalı irmik helvasını duymayan yoktur, namı Türkiye çapında. Daha önce İstanbul şubesinde denemiştim ama Denizli’ye kadar gelmişken bu lezzeti yerinde yemeden dönmeyin derim. Konumunu şuraya ekliyorum, göreceğiniz üzere otele dönüş yolunda. Aracınızla Çınar Meydanı’na 2 dakika, Bayram Yeri’ne de 10 dakikalık bir mesafede diyebilirim.

Hacı Şerif Dondurmalı İrmik Fiyatı: Küçük boy 8 TL, Orta boy 12 TL, Büyük boy 24 TL
Açılış – Kapanış saatleri:
08:00 – 22:00

Üçüncü Gün:

 • Kaklık Mağarası (Honaz)
 • Karahayıt Kaplıcaları (Lycus River Otel)

İlk iki gün ayağımıza kara sular inene kadar yoğun bir tempoda gezdiğimiz için üçüncü günümüzde kendimizi Karahayıt’ın şifalı sularına atmak ve dinlenmek istedik. Eğer siz yorulmak bilmeyen enerji deposu kılıklı biriyseniz üçüncü gün rotası ile dördüncü gün rotasını birleştirebilirsiniz. Üçüncü gün rotası ile ilgili linke şuradan ulaşabilirsiniz.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası’na Nasıl Gidilir? 

Denizli şehir merkezine 35, Pamukkale’ye ise 45 kilometre uzaklıkta yer alan Kaklık Mağarası’na aracıyla gidenler için konum şurada. Toplu taşıma kullanmak isteyenler ise Denizli Otogarı’ndan kalkan Kaklık minibüsleri ile ulaşabilirler.

Kaklık Mağarası Ziyaret Saatleri: 08:00- 20:00
Kaklık Mağarası Giriş Ücreti 2020: 3 TL

Kaklık Mağarası Ortalama Ziyaret Süresi: Biz bol bol fotoğraf çektiğimiz için tam yarım saatimizi ayırmışız. Sağ olsun kocacığım sabır etmiş bana ama siz birkaç fotoğraf çekip yolunuza devam edecekseniz 15-20 dakika ayırmanız yeterli olabilir.

Kaklık Mağarası

Karahayıt’ın Şifalı Suları

Termal sularının şifasıyla ünlü Karahayıt Kaplıcaları için 1 tam gün ayırabilirsiniz. Bu bölgede birçok tesis var fakat yer bulmanız oldukça zor. Çünkü dünyanın dört bir yanından gelen turistler, Karahayıt’ın şifalı ellerine emanet ediyorlar kendilerini. Ben Lycus River Otel‘in termal cennetine kaptırdım kendimi ve oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Sauna, masaj ne ararsanız var burada. 0258 271 4341 no.lu telefondan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Dördüncü Gün

 • Uçarı Göleti (Acıpayam)
 • Keloğlan Mağarası (Acıpayam)

Arkadaşımızın daveti üzerine Acıpayam’a gittiğimiz için dördüncü gün rotasını yukarıdaki gibi belirledim. Acıpayam’da mutlaka görülmesi gereken Keloğlan Mağarası, Uçarı Göleti’ni görüp ardından Burdur’daki Salda Gölü’ne geçtik. Rotanın linki ise şurada.

Keloğlan Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Denizli il merkezinden ve otogardan kalkan Dodurga dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşlar mağaranın önünden geçiyor, bu nedenle toplu taşıma ile ulaşım gayet kolay.

Keloğlan Mağarası Ziyaret Saatleri:09:00-17:00
Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti: 5 TL(2020)

Uçarı Göleti’ne Nasıl Gidilir?

Denizli şehir merkezine yaklaşık 60 km mesafede yer alan Uçarı Göleti, Denizli- Antalya yolu Burdur makasından 15 km takip edilerek Ucarı mahallesi’nden Acıpayam Ovası’na doğru gidilen yolun üzerinde. Konumu ise şurada.

Gidemediklerim, İçimde Kalanlar:

 • Kefe YaylasıSerinhisar
 • Babadağ Tarihi Evleri
 • Işıklı Göl ve Tokalı Konyonu – Çivril
 • Güney Şelalesi

Not: Rota içerisinde 09:00-10:00 arası kahvaltı vb. şekillerde saat sınırları koyarak öneriler yazmadım. Çünkü herkesin yeme-içme için ayıracağı süre, uyuma-uyanma vb. saatleri farklı. Ayrıca mevsimler nedeniyle havanın kararma süresi de değişken olduğundan ortalama bir ziyaret süresi ve ziyaret edilecek noktalar arasındaki mesafe hakkında bilgi vererek saatler ile ilgili ayarlamaları size bıraktım. Sonuçta tur rehberi değilim amacım kendi turunuzu kişisel olarak organize edebilmeniz için size bilgi vermek. Keyfinize bakınız.

Laodikya Antik Kenti

Denizli – Pamukkale Gezisi İçin Önemli Öneriler:

Müzekart Almanız Şart!

Müzekart sayesinde masraflarınız oldukça azalacağından, müze kart almanız şart. Laodikya giriş ücreti 25 TL, Hierapolis giriş ücreti 80 TL olduğundan en önemli antik kentler için toplamda 105 lirayı bulan bu giriş ücretlerini ödemek yerine Müzekart almak çok daha avantajlı. Çünkü Müzekart sadece 60 TL ve 1 yıl boyunca şu linkte yer alan tüm müzelerde geçerli.

Aracınız olmazsa üzülebilirsiniz.

Bazı şehirler vardır turistik tüm noktaları belli bir bölgede toplanmıştır, bu nedenle bir çırpıda aracınız olmadan da gezebilirsiniz. Denizli ise her köşesinde ayrı bir güzellik barındırıyor, her ilçesinde tarih yatıyor. Dolayısıyla da ilçeler arası mesafeleri, toplu taşıma araçları ile katetmek oldukça yorucu olabiliyor. Bu nedenle kendi aracınızla ya da araç kiralayarak seyahat etmeyi tercih etmenizi öneririm.


Umarım bu yazı, Denizli gezisi planlayanlar için yararlı olmuştur.
Eklemek istediğiniz herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, aşağıda yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim.
Okuduğunuz için teşekkürler!
Sevgiler.

Katkılarından dolayı Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunarım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz