BURSA’NIN ŞİFA DEPOSU: MANYAS KÖY EVİ

Bursa’ya gideceğimi sosyal medyadan duyurdum ve takipçilerime sordum:
“Bursa ‘da Kahvaltı Nerede Yapılır?”
Benzerlerini İstanbul’da da bulabileceğim pek çok öneri geldi. Ben daha yöresel, İstanbul’da örneğini bulamayacağım bir deneyim istediğim için ikna olamadım bir türlü. Fakat sonra öyle bir tavsiye geldi ki (iyi ki o tavsiyeye uymuşum) diğer tüm seçenekleri geride bırakarak yapacağım kahvaltının hayallerini kurdurdu. Başlıktan da anlayacağınız üzere Manyas Köy Evi’nden bahsediyorum.

Rafları ev yapımı reçellerden, doğal zeytinyağlarından, köy eriştelerinden oluşan; kendisi küçük fakat sunduğu lezzetleri büyük olan bir mekan burası. Sloganları ise “Burada Her Şey Doğal!”
Üstelik herkesin dilinde olan bir doğallık değil buradaki. Manyas Köy Evi’ndeki tüm lezzetler; tatlandırıcı, koruyucu ve katkı maddesi içermiyor. Öylesine doğal ki ek gıdaya geçmiş bir bebeğe buradaki her şeyi gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz.

Doğallığa hasret bir İstanbullu olarak yemeklerinde kullandıkları ürünlerin satışının yapılıp yapılmadığını sordum hemen. Köy yumurtalarını direkt kendi köylerinden getiriyorlar, aksi içlerine sinmiyormuş. Dolayısıyla sadece burada sunulan kahvaltılara yetiyor yumurtaları, yani satışı yok. Çünkü buranın seri üretime geçme, para kazanmak için fabrikasyon yani katkı maddeli ürün satma gibi bir derdi yok. Eskiden; bal, zeytinyağı, marmelat, ilik suyu, reçel gibi ürünleri sadece işletmeye giderseniz alabiliyordunuz fakat şükür ki artık Türkiye’nin her yerine kargo yapıyorlar. Lakin her zaman istediğiniz reçeli bulamıyorsunuz çünkü burada yapılan her şey sadece mevsiminde üretiliyor. Hayatım boyunca burada yediğim reçel kadar güzelini yememiştim, sanıyorum önemli lezzet sırlarından biri bu.(Özür Dilerim Anneanne)

Ayrıca kışın yediğiniz menemenler, yazdan yapılan konservelerle pişiriliyor. Öyle cola-fanta türevi içecekler de bulamazsınız burada. Mevsimine göre mis gibi hoşaflar, ayran, limonata gibi yine “doğal” ürünler sunuyorlar size. Böylesine incelikli bir doğallıktan bahsediyorum, insanın aklı almıyor doğrusu. Katkı maddelerinin hiç biri bu mekana adımını atamıyor diyebiliriz özetle.
Üstelik günün her saatinde kahvaltı yapabiliyorsunuz burada şahane değil mi?
Tabi sadece kahvaltı değil; kaburgalı yaprak sarma, köy tavuğu, kaburgalı etli ilik çorbası gibi bir sürü şifa kaynağı var buranın.
Her öğün için seçenek var menülerinde.

İstanbul’da olsa kesinlikle müdavimi olacağım bir yer olurdu Manyas Köy Evi. Yahu her şeyi geçtim tüm misafirleriyle birebir ilgilenip hal hatır soran Nalan Hanım’ın güler yüzü ve sohbeti için bile gelinir buraya. Böylesine bir şifa evine sahip olduğunuz için çok şanslısınız sevgili Bursalılar kıskanıyorum sizleri.İnstagram paylaşımlarımda buraya övgüler yağdırırken bir takipçimin mesajıyla, gönlümdeki tahtın baş köşesine oturdu Manyas Köy Evi. Takipçimin kuzeni gibi maddi durumu iyi olmayan pek çok kanser hastasına şifa olan ilik çorbalarını ücretsiz olarak veriyorlarmış destek olmak için.


Ne kadar naif, ne ince, ne duyarlı bir davranış değil mi? Para hırsından insanların birbirlerinin gözlerini oyduğu şu dönemde ihtiyacımız olan ve bize insanlığımızı hatırlatan ne güzel bir destek olma biçimidir bu.


Ne denir ki, iyi insanlar iyi ki var.
Sırf bu gönül güzelliğine destek olmak için bile gidilir bu anne eli değmiş mekana.
İnsanlara şifa dağıtılsın manevi terapi olsun diye açılmış bir yer burası sanki. 😊


Not: Diğer şehirlerdeki yeme içme rehberlerime göz atarsanız her mekanın benden kolay kolay tam not almadığını hatta bazı yerler için “gitmeyin” dediğimi görebilirsiniz.

Burayı bu kadar övmemin sebebini de gittiğinizde anlayacaksınız. Bahsettiğim gibi küçücük bir mekan olduğu için gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırmalısınız.

Telefon: 0535 715 87 10 Konum için tıklayın.

Umarım yıllarca bu doğallığı, kaliteyi ve samimiyeti korurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz