Murano Adası

Venedik seyahatinizde ziyaret edebileceğiniz eğlenceli adalardan biri de renkli camlarıyla ünlü Murano. 

Başlıktan da anlayacağınız üzre kendisi “yancı” olduğundan Burano’dan daha sessiz ve kalabalıktan sıyrılmış huzurlu bir yer.

1291’de Venedik’teki tüm cam üreticilerinin yangın riski nedeniyle adaya taşınmasıyla, cam sanatının merkezi haline gelmiş burası. 17. yüzyılda sanayileşme geliştirilinceye kadar da hakimiyetini korumuş. Şimdiler de ise eskisine nazaran üretim ve üretici azalmış  olsa bile, Murano camının kalitesi dünya çapında bilinen, adeta bir marka olarak varlığını sürdürüyor.

Adadaki birçok fabrikada cam üfleme sanatının büyüleyici gösterilerini izleyebilirsiniz. Cam yapımı gösterisini gördükten sonra, turunuza 16. yüzyıldan kalma bir sarayda yer alan cam müzesini (Museo del Vetro ) gezerek devam edebilirsiniz. Sonrasında da adanın çevresindeki mağazalarda cam sanatının örneklerini inceleyebilirsiniz.

Bu arada pek çok hediyelik eşya dükkanında Çin malı olan sahte ürünler satılıyor olmasına rağmen mağazaların büyük bir çoğunluğunda fotoğraf çekmek yasak, sebebini anlayabilmiş değilim.

Eğer orijinal Murano camından yapılmış bir ürün almak istiyorsanız mağaza ve vitrinlerde “Vetro Murano Artistico” marka etiketini görmeniz gerekiyormuş. Orijinal ürünlerin çok pahalı olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Murano Adası

 

Uyarmadı Demeyin!

Venedik’teki Piazzo San Marco’dan sizi Murano’ya ücretsiz götüreceklerini söyleyen kişilerden gelen teklifleri kibarca reddetmenizi öneririm. Bir şeyler satmak için, sizi belirli fabrikalara götürmek, bu arkadaşların işiymiş bilginiz olsun. 

Murano’ya nasıl gidilir?

Murano’ya ulaşmanın en pratik ve ekonomik yolu Vaporetto(deniz otobüsü) tabiki.  Fondamente Nuove iskelesinden yolculuk sadece 10 dakika sürüyor. Lakin daha önceki Burano yazımda da tavsiye ettiğim gibi, bu adayı dönüşte ziyaret etmeniz daha akıllıca olur.

Sadece Murano için yola çıkarsanız da, buranın büyük beklentiler içine girmeden maksimum 1-1,5 saatte gezebileceğiniz bir ada olduğunu unutmayın.

Eklemek istediğiniz herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, aşağıda yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim.

Umarım bu yazı, Murano Adası gezisini planlayanlar için yararlı olmuştur.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Sevgiler.

Not: Murano Adası’na gitmişken Burano Adasını’da görmeden dönmeyin derim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz