Anlatacağım hiç bir dolandırıcılık numarasının kurbanı olmadım ama, Barselona ‘daki konaklamam sırasında tanıştığım dünya tatlısı otel sahipleri ile sohbet ederken onlardan öğrendiğim tüyoları sizinle paylaşmak istedim. Şehirlerinin dolandırıcılıkla ünlü olması nedeniyle çok üzgünlerdi ve gelen turistleri koruyup kollayarak, uyarılarda bulunarak şehirlerinin yüz akı olmayı görev edinmişler sanırım.

Aklımda kalanları maddeler halinde aşağıya sıraladım, umarım hiç bir sıkıntı yaşamazsanız. Ancak anlatacaklarımı bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

  • Şehirde dolaşırken cebinize cüzdan koymayın.
  • Çantanızı önünüzde ya da yanınızda tutun ve markasız bir çantayı tercih edin. Pahalı kıyafetler ve çantalarla hırsızların dikkatini üzerinize çekmek istemezsiniz. 
  • Çok fazla mücevher takmayın.
  • Büyük miktarda nakit para taşımayın.
  • Kesinlikle pasaportunuzu yanınızda taşımayın, otelde saklayın.  Fakat bir kopyasını yanınıza alın.
  • Dolandırıcılar genellikle gruplar halinde çalışıyorlarmış. Böylece bir turisti soymak daha kolay oluyormuş. Genelde bir kişi size soru sorup dikkatinizi dağıtırken, başka bir kişi ustalıkla cüzdanınızı kapıyormuş. Ya da büyük bir grup insan yaklaşıp türlü bahanelerle sohbet etmeye çalışıyorsa bunu da bir dikkat dağıtma taktiği olarak görüp koşarak uzaklaşın.
  • Tren istasyonları konusunda özellikle dikkatli olun. Demir yolu istasyonları en büyük yankesici ve hırsızlık bölgeleriymiş. Burada, siz metroya binerken insanlar arkanızda durup cüzdanınızı kapmaya çalışıyorlarmış. Bir de yankesiciler bilet alırken sizi izleyip, biletler için ödeme yaptıktan sonra paranızı nereye koyduğunuzu görüp peşinize düşüyorlarmış. Aman dikkat!
  • Polis kılığına girip kimliğinizi ve pasaportunuzu soran insanlara hemen güvenmeyin. Genellikle kimlik gibi çoğu kişinin cüzdanında saklayacağı belgeleri sorup göstermenizi istiyorlar. Sonra da cüzdanınızı kapıp kaçıyorlarmış.
  • Öncelikle şunu bilmelisiniz İspanyada bir polisin rastgele sizinle konuşmaya gelmesi olası değilmiş. Üniforma giyen biri tarafından durdurulduysanız, size rozetini ve belgesini göstermesini ve gerçek olduğundan emin olmadığınızı söyleyerek dolandırıcıları kaçırabilirsiniz.

Daha fazlasını merak edenler, şu linkteki mini belgeseli izleyebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz