park guell
park guell

İspanya’nın en büyük ikinci şehri olan Barselona, öylesine seviliyor ki her yıl turist akınına uğruyor malumunuz. Ben ise herkesin hayran kaldığı, pek çok arkadaşımın anlata anlata bitiremediği bu şehri sevemedim bir türlü.

Bu durumun en temel sebebi ise; seyahatimin büyük bir çoğunluğunun tedirginlik içinde geçmiş olmasıydı. Şehrin en turistik caddesi Las Ramblas dahil güven vermedi bana ve yanıma yaklaşıp esrar satmaya çalışan insanlardan uzaklaşmaya çalışmaktan bitap düştüm. Hani beğendiğiniz bir şehri “her köşesi ayrı güzel” diye anlatırsınız ya, Barselona ’nın her köşesi “yankesici” idi benim için.

Yukarıdaki girizgah cümlelerim sizi  Barselona ’dan soğutmaya yetmediyse ve “illaha da gi-de-cem” diyorsanız, başlıyorum anlatmaya bunu siz istediniz.

Barcelona’da Gezilecek Yerler:

Birinci Gün:

Park Guell
La Rambla
La Boqueria (Pazar)
Plaça Reial

Los Tarantos
Barri Gotic

Park Guell

Kentin ikonik yapılarından olan Park Guell Barselona seyahatinin olmazsa olmazlarından. Bu sebeple günün erken saatleri dışında oldukça kalabalık. Siz benim gibi uykuya yenik düşüp; belli başlı noktalarda fotoğraf çektirmek için, kuyruğa girmek zorunda kalınca “sevgi sözcükleri” saydırmayın diye baştan uyarıyorum. Park Guell’i sabah saatlerinde ziyaret etmek gerek.
Ziyaret süresi: 2 saat

Park Guell’e Nasıl Gidilir?  – Park Guell Ulaşım

1. Alternatif: Bus Guell

Bus Guell, Park Guell’e ulaşım için hizmet veren bir servis. Biletinizi alarak doğruca Park Guell’e ulaşabilirsiniz. Alfons X metro durağından (metro L4) bindiğiniz servis otobüsüyle yaklaşık 15 dakika sonra Park Güell’e varacaksınız. Ayrıca, bu bileti satın alarak Güell Otobüsüyle Alfonso X’e dönüş yolculuğunu da dahil etmiş oluyorsunuz.

2. Alternatif: Metro

L3 metro hattının Vallarca durağında indikten sonra yaklaşık 800 metre kadar yürüyerek Bus Guell’e ulaşabilirsiniz. Ben Barselona’ya 2018 yılında gitmiştim ve ne yazık ki o zaman Bus Guell gibi bir servis hizmeti yoktu. Eğer bulunduğunu konumda metro ağına ulaşım daha kolaysa metroyu tercih edebilirsiniz.

UYARI: Park Guell’in önündeki uzun kuyruklarda heba olmamak için biletinizi şu linkten almanızı tavsiye ederim.

Barcelo’da turizmin merkez üssü: La Rambla “Las Ramblas”

Başlıktan da anlaşılacağı üzre burası Barcelo’nın en turistik, en ünlü ve adeta ziyaret etmesi her turiste zorunlu olan caddesi. Sokak sanatçıları, hediyelik eşya satıcıları, pazar tezgahları ve bir çok cafeyi üzerinde bulunduran bu geniş bulvarın popülerliğinin sebebi adeta aktivite kovanı gibi daima canlı olmasından kaynaklanıyor. Haliyle de Barcelona’ya ayak basan her turistin yaptığı ilk şey Las Rambas’ı ziyaret etmek oluyor.

Her daim canlı bir cadde olmasını seviyor olsam da bir süre sonra, karmaşasına eklenen yankesiciler ve her 10 metrede bir esrar satmaya çalışanlar insanı küstürüyor.

Ulaşım: “kime sorsanız gösterir”

Ziyaret süresi: Yürüyüş yapmak etrafı incelemek, bir şeyler yemek vb. için 2 saat ayırmalısınız.

La Boqueria (Pazar)

Başlar başlamaz uyarayım; lütfen pek çok blogdaki abartılmış yorumlar nedeniyle beklentinizi yüksek tutarak gelmeyin buraya. Pazarların bir kültürdeki yerinin önemine inanırım; o sebeple bir uğrayın derim. Küçük bir meyve salatası molası vermek “gitmişken gördüm” diyebilmek için 15 dakika uğramanız yeterli bence.

Not: Pazar günleri kapalı.

Uyuşturucu kokusunu öğrendiğim yer: Gotik mahalle

Gotik üslupla inşa edilmiş kemerler ve dar sokaklar arasında kaybolmanın muazzamlığını başka bloglarda okuyabilirsiniz. Mimariye hayran kalmamak elde değil lakin burasıyla ilgili hatırladığım en baskın şey attığım başlıktan öteye gidemiyor ne yazık ki.

Seyahatimiz sırasında eşimle, burada bulunan bir jazz bara gitmek için yola çıktık; yarım saat sonra otelimize döndük. Bu duruma sebebiyet veren manzarayı ben tasvir edeyim siz gözünüzde canlandırın olur mu?

Sokaklardaki herkesin uyuşturucu kullandığı, sürekli “uyuşturucu alır mısın?” sorusuna maruz kaldığınız, duvar diplerine baygınlık geçirmesine ramak kalmış gençlerin, o halde önüne gelenle öpüştüğü, fazla kaçıranların kustuğu, içkileri üzerilerine döküp ve bununla eğlenen insanlarla dolu sokaklar düşünün.
Yahu bir mahallenin her sokağı gece gündüz nasıl uyuşturucu kokar?

Sanıyorum buraya övgüler yağdıranlarla ciddi bir kültür farkımız var, çünkü benim midemi bulandıran bu mahalleyi, pek çok kişi için eğlenceli buluyor. Sokaklardaki kızlar ağaçtan meyve toplar gibi tavlandığından 20’li yaşlarının başında erkekler için iyi bir alternatif olabilir belki ama ben ne eğlenebildim ne de sevebildim burayı.

UYARI: Turist yoğunluğu yüksek olması sebebiyle de yankesiciler için cennet olmuş burası. Biz sıkıntı yaşamadık fakat gidenlerin tedbirli olmasında fayda var.

Plaça Reial

Bir çok restorana ve gece kulübüne ev sahipliği yapan bu meydan, Gotik Mahalledeki en sevdiğim yer oldu. Özellikle yemek yemek için bu meydandaki restoranları tercih etmenizi öneririm. Üstelik burası La Rambla’ya yürüme mesafesinde ve La Rambla’ya oranla çok daha hesaplı.
Her bütçeye uygun alternatiflerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Barselona’daki En İyi Deneyim : Los Tarantos’da Flamenko !

Barselona gezinizde tadı damağınızda kalacak en şahane deneyim Flamenko gösterisi izlemek olacak. Önerim ise Plaça Reial’de bulunan Los Tarantos’a gitmeniz yönünde. Burası kallavi gösteri merkezlerinde, şatafatlı organizasyonlar eşliğinde hazırlanan ve haliyle fiyatları çok pahalı olan gösterileri izleyemeyen biz fakir turistler için hizmet veren bir mekan. Şatafat merakınız yok ise Los Tarantos sizi bir hayli tatmin edecektir.

Canlı müzik eşliğinde harikulade yetenekli dansçılardan, ağzınız açık bir vaziyette yarım saatlik müthiş bir performans izleyeceğinizin garantisi benden. Lakin biletlerin hızla tükendiği bilgisini paylaşıyor ve Barselona’daki ilk akşamınızda gitmenizi öneriyorum.

Gösteri saatleri: (Her Gün)
19:30 – 20:30 -21:30

İKİNCİ GÜN: Gaudi Günü

Sagrada Familia
Casa Mila
Casa Battló

Büyüsü Hala Bitmeyişinde Saklı: Sagrada Familia

Katalanların en ünlü mimarı olan Gaudi’nin bitmeyen kilisesi Sagrada Familia her Barselona ziyaretinin ilk durağı. Gotik ve geleneksel Katalan mimarisinin izlerini taşıyan bu muazzam eseri kesinlikle ziyaret etmelisiniz. (Bu şey gibi oldu” Paris’e giderseniz Eyfel’i görün” haha)

Gaudi yıllarını bu projeye adamış, çalışması 40 yıldan uzun sürdüğü için de sıkça kilisenin ne zaman biteceğine yönelik sorulara maruz kalmış ve sorulardan bunalmış olsa gerek “müşterimin acelesi yok” diyerek yapıştırmış cevabı.

Tamamlanamama hikayesini biraz kurcalayacak olursak;

Gaudi’nin ölümüyle ilk duraklama yaşanmış ve projenin tamamlanması için yeterli bütçe toplanamamış. Sonrasında iç savaş ardından da 2. Dünya Savaşı nedeniyle çalışmalar sekteye uğramış. Bu süreçte Gaudi’nin orijinal çizimleri yıpranmış ve zarar görmüş.  Çizimlerin iyileştirilmesi, projenin devamı için yapılan çalışmalar için de çokça zaman harcanması gerekmiş. Bu sebeptendir ki 2018 yılındaki ziyaretimde Sagrada Familia’nın çevresi vinçlerle çevriliydi. İnşaat sürecinin 2026 yılında sona ereceği söyleniyor.

Sagrada Familia Ziyaret saatleri:
Ekim-Mart: 09.00-18.00
Nisan-Eylül: 09.00-20.00
Sagrada Familia Ziyaret Süresi: 1,5-2 saat
Sagrada Familia’ya Nasıl Gidilir?
L5 ya da L2 numaralı hatları kullanarak metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Durak ismi ise çok net: Sagrada Familia !
Sagrada Familia Giriş Ücreti: Bir çok bilet seçeneği var, benim tercihim sadece giriş bileti satın almak yönünde oldu. Ücreti ise 15 €.
Eğer rehber eşliğinde gezmek istiyorsanız 24€; Gaudi evi ve kulaklık rehberi ile 22€; Bir de kulelerden birini görmek istiyorsanız 29€ ödeme yapmanız gerekiyor.

Şu adresinden online bilet alırsanız uzun kuyruklardan kurtulmuş olursunuz. Bir “Allah razı olsun” alırım 🙂

CASA MİLÀ

Gaudi’nin tasarladığı ünlü yapılardan olan Casa Mila, ilgimi çekmediği için ziyaret etmemeyi tercih etmemiştim. UNESCO tarafından 1984’te Dünya Mirası Alanı olarak tanınmış olan bu  yapıyı görmek isteyen mimari hayranlarını için önemli bilgileri aşağıya ekliyorum.

Casa Mila Ziyaret saatleri: 09:00-21:00 (En son giriş saati 20:00)
Casa Mila Ziyaret Süresi: 1 saat
Casa Mila Nasıl Gidilir? L3 metro hattının “Passeig de Gracia” durağında inerek ulaşabilirsiniz. ”Calle Arago-Rambla Catalunya” çıkışından çıktıktan sonra yaklaşık 10 dakika yürümeniz yeterli olacak.
Casa Mila Giriş Ücreti: 27 Euro

CASA BATLLO

Diğer bir popüler Gaudí simgesi  Casa Batllo, Casa Mila’ya yaklaşık 7-8 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde. Çinili merdivenleri ve doğadan ilham alınarak inşa edilmiş her detayıyla görülmeye değer bir yapı olduğunu düşünüyorum.  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olması da Casa Batllo’yu cazibeli kılan önemli detaylardan.

Casa Battlo Ziyaret saatleri: 09:00-21:00 (En son giriş saati 20:00)
Casa Battlo Ziyaret Süresi: 1 saat
Casa Battlo Nasıl Gidilir? L3 metro hattının “Passeig de Gracia” durağında inerek ulaşabilirsiniz. ”Calle Arago-Rambla Catalunya” çıkışından çıktıktan sonra yaklaşık 1 dakika yürümeniz yeterli olacak.
Casa Battlo Giriş Ücreti: 30 Euro (2020)
Casa Batllo’nun web sitesinden online bilet satın almanızı öneririm. Hem bilet kuyruğundan sıyrılıp hem de küçük bir indirimden yararlanacaksınız.
Not: Barselona Pass’a dahildir.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Montjuic Tepesi
Plaça d’Espanya
Katalan Ulusal Sanat Müzesi
Camp Nou

Montjuic Tepesi

Montjuic Tepesi, Barselona’nın şehir manzarasını izleyebileceğiniz en popüler noktalarından biri. L3 metro hattı ile “Paral•lel” durağına indikten sonra Montjuïc fünikülerine ulaşabilirsiniz.

Plaça d’Espanya

Montjuic bölgesine doğru bir geçit olan, alışveriş merkezlerine, müze ve parklara açılan, bir meydan burası. Burada görülecek ve yapılacak çok şey var, siz yeter ki kalabalığa karışın ilginizi çekecek bir şeyler elbet bulacaksınız. Boğa güreşlerinin geliştirildiği bir yer olan ve meşhur alışveriş merkezi “Las Arenas” ve sihirli fıskiye şovu da bu meydanda yer alıyor.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Barselona’daki en popüler müzelerden olan Katalan Ulusal sanat Müzesi, Plaça d’Espanya meydanına geldiğinizde; güzelliği ve heybetiyle sizi karşılıyor olacak. İçerisinde geniş bir koleksiyon bulunduran bu müzede, adı üstünde daha çok Katalan sanatçıların eserlerine yer verilmiş. İçerisindeki duvar resimlerine ve “Ortaçağ Gotik Sanatı” bölümündeki eserlere vurulduğumu söyleyebilirim. (vurulmak: sanat tarihçisi değilim benden bu kadar)

Şayet müze ilginizi çekmediyse de, merdivenlerine oturup sokak müzisyenlerini dinleyerek Barselona ‘ya şöyle bir tepeden bakabilirsiniz. Tepeye kadar tırmandıktan sonra bu manzara hem bedeninizi hem de ruhunuz dinlendirecek.

Ziyaret Saatleri: 10:00- 18:00
Nasıl Gidilir? “Espanya” metro durağında indikten sonra kime sorsanız gösterir.
Giriş ücreti: 12 Euro. (Her ayın ilk pazar günü ise ücretsiz!)

Uyarmadı Demeyin !
Bilet ofisleri, müzenin kapanmasından 30 dakika önce kapanır.

Camp Nou

İspanya futbolunun can damarı olan Barselona Spor Klübü’nün maçına gidebilmek için ciddi bir bütçeniz olması gerekiyor. Eşim tam anlamıyla bir futbol sevdalısı olsa da büyük İtalya turunun ardından sarsılan ekonomimiz nedeniyle maç biletlerine bakamadık bile. Maça gidemeyenler ya da gitmek istemeyenler için ise stadyumu ziyaret etme seçeneği mevcut.

Camp Nou Stadyumu Ziyaret saatleri:
Şampiyonlar ligi maç günlerinden bir gün önce ve maç günlerinde kapalı olan stadyumu 10:00 – 18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Camp Nou Stadyumu’na Nasıl Gidilir?
Stada en yakın metro durakları: Les Corts, Maria Cristina ve Palau Reial. Bulunduğunuz bölgedeki metro ağından bu üç duraktan birine gitmeyi tercih edebilirsiniz.
Camp nou Stadyumu Giriş Ücreti: 26 Euro
Camp nou Stadyumu Ziyaret Süresi: 1 saat 30 dakika

Umarım bu yazı, Barselona gezisi planlayanlar için yararlı olmuştur.


Barselona’daki Hava alanlarından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?, Barselona’da Nerede Kalınır? vb. sorulara yanıt verdiğim rehber için tık

Eklemek istediğiniz herhangi bir öneriniz veya sorunuz varsa, aşağıda yorum yaparak paylaşırsanız çok sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Sevgiler.

2 YORUMLAR

  • Balayı tatilinden ne beklediğinize göre değişecektir bu sorunun cevabı.
   Mimari, sanat, müzik, hareketli gece hayatı, plajları ve daha nice güzellikleri barındıran pek çok kişinin beğendiği bir şehir Barselona.
   Birden fazla Barselona rehberi okuyup değerlendirme yapın derim, tercih sizin.
   Faydalı olabildiysem ne mutlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz